apua matkaratashankintaan
hei kaikki
apua kaivataan.
vanhat matkarattaat ovat entistä kalua ja uudet pitäisi löytää.
eli mahdollisimman simppelit, ei tarvitse edes selkänojan kallistua.
tulee reilu 2v jonka paino 15kg.
eli löytyykö miltään valmistajalta noin painavalle.
kiitos vastaajille
Kommentit (5)
Kestää 20kg painon. Tavarakori on aika pieni joten shoppailurattaiksi ei parhaat mahdolliset.
Meillä on Maclarenin Triumphit ja kun niitä harkitessani luin arvosteluja, niin monet kertoivat käyttäneensä niitä hyvällä menestyksellä vuosia vielä 3-4-vuotiaallakin ja hyvin olivat kestäneet. Oma poika on vasta n. 13 kg, joten omaa kokemusta ei ole.
Ovat tosi hyvät rattaat muutenkin, simppelit, kevyet ja tosi pieneen tilaan menevät.
eli meidän lapset tavaroineen painavat siis lähemmäs 40kg, ja silti rattaat kesti, vaikka on väärinkäytetty jo vuosia. Olen nähnyt käytössä jopa 70-luvulta peräisin olevia avorattaita. Lisäksi niiden etu on korkea selkänoja, eli vielä metrin mittainenkin mahtuu niissä torkahtamaan puoli-istuvassa asennossa ilman että tulee pää tai jalat yli reunan.
Maclareneita. Meillä perus-Volo-malli eli ilman selkänojan kallistuksia sun muita.
Hienosti on niissä kulkenut vielä 20kg painavakin, vaikka painoraja onkin sama kuin matkarattaissa yleensä eli 15kg. Minusta voit Volot huoletta ostaa, me maksoimme omistamme 99e Suomessa.
Plussia: kätevät kasata (menevät kasaan kuin sateenvarjo), painoa vain 4kg, olkahihnan ansiosta helpot vaikka kantaa, mukava ottaa matkoille mukaan, todella ketterät työntää, tavarakori yllättävän tilava. Volot ovat olleet käytössä nyt puolitoista vuotta, eikä mitään vikaa ole ollut.
ulkonäköpisteitä ei taida tulla, mutta kulkee ja kestää. Eilenkin minulla oli 5v vanhoissa Emmaljunga softyissa 3v tyttö istumassa ja 6v poika tavarakorissa seisomassa + 2 reppua. Kulki ihan kevyesti se n. 30kg (vaikkei käyttöohjeet toki tuollaista kuormaa suosittele).