Miksi pidät Tampereesta?
Kommentit (3)
Pidän murteesta. Olen asunut eri paikkakunnilla Suomessa ja ulkomailla, takas Tampereelle tullessa se murre kuulostaa niiiin kotosalta. Nuorena mulla oli Espoosta kotosin oleva poikaystävä joka oli ihan koukussa Kummeliin. Sille saatto yhtäkkiä tulla mieleen että 'artisti maksaa' ja itekseen sille sitte naureskeli. Muistan kans jonkun leipomossa tehdyn haastattelun (ei Kummelista) missä puhuttiin niin paksua tampereen murretta että heti tuli hyvä mieli vaikkei siinä mitään vitsiä ollukkaan.
-paliaasjalakane tanperelaine
Tampere oli opiskelukaupunkini 30 vuotta sitten. Toki kun kuukausi sitten kävin lauantai-kokouksessa siellä, järkytyin vähän yliopisto-attila - alueen myllerryksestä. Onneksi sorsapuisto oli melkein ennallaan... En pitänyt näkemästäni, mutta ymmärrän kyllä että Tampereenkin on kehityttävä. En enhtinyt nähdä missä kunnossa/onko olemassa tullikamari on nykyään. Entä kantakapakkani opiskeluajoilta eli Tammelan Voima?
Käyn välillä Tampereella lomalla. Tampereessa ihastuttaa kaupungin työväenluokkaisuus, joka tuntuu virkistävän erilaiselta, kun vietän pääasiassa aikani akateemisen keskiluokan kuplassa Helsingissä. Heti junan saavuttua Tampereen asemalle voi melkein haistaa hikiset jääkiekkosuojukset.