Kuinka nopeasti vaihtaisit välittäjää?
Mulla on välittäjä, joka teki tosi hyvän ensivaikutelman ja valitsinkin hänet suosituksen perusteella.
Asuntoni on pk-seudulla kasvavalla alueella, hyväkuntoinen ja kiva, mutta monelle liian syrjässä bussipysäkistä (400 m) ja ykköskerroksessa, joten en odota ihmeitä.
Kämppä on nyt ollut reilun kuukauden myynnissä ja hinta on tällä hetkellä alhaisempi kuin kukaan hinta-arvion tehneistä välittäjistä asunnolle arvioi.
Parin kyselyn ja yhden katsojan jälkeen on ollut ihan kuollutta. Välittäjää on tosi vaikea saada kiinni, minun on itse pitänyt ehdottaa hinnan laskemista ja sitten vielä muistuttaa häntä siitä, että hintaa piti laskea, kun melkein viikkoon ei tapahtunut mitään.
Myös se, että asuntoa katsomassa käynyt henkilö oli ollut yhteydessä ja kertonut, että päätyikin toiseen asuntoon, sitäkin minun piti kysyä erikseen välittäjältä. Mielestäni tuollainen tieto pitäisi kertoa oma-aloitteisesti.
Kuinka nopeasti vaihtaisit välittäjää ja laittaisit uudelle myyjälle? Minua epäilyttää, onko hän ostajienkaan suuntaan proaktiivinen, koska minun suuntaani hän ei ainakaan ole.
Kommentit (5)
Yleensä. Välittäjä joka antaa hyvän ensivaikutelman on huono ja päinvastoin ..näin on ainakin minulle käynnyt ja yli 10 asuntokauppaa tehnyt
Pistä jo vaihtoon.. heti. Kokemuksesta sanon.
Irtisano soppari kirjallisesti. Toiminta on sulle epäedullista.
Käy joillakin näytöillä, missä mielestäsi ok välittäjä. Tai useampi näyttö. Saat tuntumaa eri välittäjistä. Tee haku/vertailu ja katso yleisiä arviointeja.
Joo lue vielä sopimus huolella. Mulla Remaxin välittäjä sanoi suullisesti että saan irtisanoa välityssopimuksen koska vaan jos haluan. Sopimuksessa sitten onkin pienellä präntätty että jos kesken välityssopimuksen keston (4kk) irtisanon, joudun maksamaan asunnon välityshinnan verran Remaxille. Että seisokoon siellä oikotiellä asunto vielä pari kk.
Valehteli paljon muutakin aloituksessa jotka olikin toisin sopimuksessa. Ne välittäjät aina tsemppaa alussa. Sitten ei tapahdu enää mitään, jos asunto ei mene kaupaksi heti.
Niin ja hänellä menee välillä kolmekin päivää vastata viesteihin. Välillä hän myös vain unohtaa vastata.
ap