Oliko teillä lapsena niin että etunimeä käytettiin, kun teki jotain väärin? Jos teki jotain vielä pahemmin niin myös toista nimeä
Kommentit (6)
Tarkoitatko sitä, että kun vanhemmat ovat todella vihaisia lapselle jostain, niin huudetaan "Mikko Matias Viljami Pyykkönen"? Omakohtaisesti en ole tuollaista kokenut, mutta muiden kohdalla olen nähnyt ja kuullut. Kun kirjoitit, että väärin tehnyttä kutsuttiin etunimellä, niin tarkoitatko, että normaalioloissa lasta kutsuttiin jollain ihan muulla nimellä?
Heh, juuri katsoin tämän ja siinähän se oli:
"Nyt Laura Stiina Anniina pistät ne heijastimet heti takaisin siihen takkiin..."
Ärsytti lapsena kun luokanopettaja teki näin luokan häirikköpojalle.
Minua on aina kutsuttu molemmilla etunimilläni. Jos joku kutsuisi vain ensimmäsiellä etunimelläni, niin menisi hetki, että tajuaisin hänen tarkoittavab minua. Koulussa muistan, että jos opettajalla oli jotain oikein painokasta sanottavaa, niin ainakin yksi opettaja alkoi silloin puhutella oppilasta sukunimellä.
Ei ollut. Minusta käytettiin aina lempinimeä kotona ja sukulaisissa ja etunimeä koulussa.