Valtiovarainministeriö kertoi yhteisöveroalen rahoittavan itsensä 60-prosenttisesti -taustalta ei löydy minkäänlaisia laskelmia!!!
Ministeriöstä kuitenkin kerrotaan Ylelle, että muistion laskelma on pelkkä esimerkki, jonka on tarkoitus kuvata aihetta koskevaa tutkimuskirjallisuutta.
- [Ministeriön arvioimalla 60 prosentin] itserahoitusasteella ei ole mitään tekemistä tuon esimerkkilaskelman kanssa, sanoo talouspolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja VM:stä.
Kajanoja kertoo, että varsinainen arvio 60-prosenttisesti itsensä takaisin maksavasta yhteisöveron kevennyksestä sen sijaan ei pohjaa minkäänlaiseen laskelmaan. Se on peräisin muualta.
Tällä viikolla VM oikaisi muistiotaan esimerkkilaskelman osalta. Kajanoja toteaa, että ministeriö ei pidä alkuperäisen muistion laskelmaa virheellisenä. Kyse on sen sijaan epäselvistä ja epäjohdonmukaisista ilmaisuista.
Paras hallitus ikinä. Kiitos, Mestaritar!
Kommentit (19)
Se on sen sekundajeesuksen, mikä Niemelä se oli, toiveajattelua. Ei ole mitään mekanismia joka toteuttaisi nuo utopiat millään todennäköisyydellä.
Homma menee koko ajan vain pahemmaksi ja pahemmaksi.
"Laskelma nojaa kokoelmatutkimukseen, jossa käydään läpi yli 40 yhteisöveron keventämistä koskevaa tutkimusta. Tutkimuksen on tehnyt saksalaisprofessori Sebastian Gechert.
Hän luki ministeriön muistion Ylen pyynnöstä ja löysi laskelmasta virheen.
Laskelmassa todetaan, että veronkevennys maksaisi itsensä takaisin 60-prosenttisesti. Todellisuudessa laskelma mittaa kuitenkin eri asiaa eli bruttokansantuotteen kasvua.
Gechert lisää, että laskelmassaan ministeriö käyttää liian korkeita kertoimia veronkevennyksen itserahoittavuudesta. Tuloksena on professorin mukaan ylioptimistinen arvio.
- Olin itse asiassa hieman ärtynyt, että ministeriö ei käyttänyt tutkimuksemme päähavaintoa, vaan keskittyi hyvin spesifiin löydökseen [eli korkeisiin kertoimiin]. Päähavainto on, että keskiarvoisesti itserahoittavuus on lähellä nollaa."
Ihan virkamiehet ovat virkavastuulla tämänkin laskeneet. Jos Petteri ja Riikka sanovat, että veronkevennykset maksavat itsensä 120% takaisin, niin tapahtuu!
Eikö tuota valehtelevaa perskokkare hallitusta saada mitenkään kuriin oikeuteen vaikka virkavastuulla tehdystä tietoisesta valehtelusta.
Eli tapahtunut tähän mennessä: Valtiovarainministeriö on kategorisesti kiistänyt veronalennusten tarpeellisuuden ja järkevyyden nykyisessä taloustilanteessa. Petteri ja Riikka alkavat julkisesti puhua veronalennuksista. Valtiovarainministeriö muuttaa mieltään kuin taikaiskusta. Valtiovarainministeriö esittelee laskelmat, joiden pohjalta hallitus päättää laskea yhteisöveroa. Laki menee läpi. Viikon kuluttua tästä Valtiovrainministeriö esittelee korjatut laskelmat, joista käy ilmi, että aiempi laskelma oli täyttä höttöä eikä perustu faktoille. Mitä seuraa...?
Mitä olisi voinut odottaa "Toivotaan toivotaan" hallitukselta, joka yllättyy, joka kerta kun todellisuus ei vastaa "hyvää hallitusohjelmaa," eikä siltikään halua korjata "parasta ja kauneinta hallitusohjelmaa."
Vierailija kirjoitti:
Eikö tuota valehtelevaa perskokkare hallitusta saada mitenkään kuriin oikeuteen vaikka virkavastuulla tehdystä tietoisesta valehtelusta.
No suomen kansa äänesti nämä, vaikka ennen vaaleja tästä varoiteltiin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eikö tuota valehtelevaa perskokkare hallitusta saada mitenkään kuriin oikeuteen vaikka virkavastuulla tehdystä tietoisesta valehtelusta.
No suomen kansa äänesti nämä, vaikka ennen vaaleja tästä varoiteltiin.
Viime eduskuntavaaleissa nykyiset oppositiopuolueet saivat 51% äänistä.
"Kajanoja kertoo, että varsinainen arvio 60-prosenttisesti itsensä takaisin maksavasta yhteisöveron kevennyksestä sen sijaan ei pohjaa minkäänlaiseen laskelmaan. Se on peräisin muualta."
Niin, Ruotsista jossa tätä on kokeiltu KÄYTÄNNÖSSÄ.
Maamme tulevaisuus on vankalla pohjalla. Kiitos osaavan hallituksemme.
Vierailija kirjoitti:
"Kajanoja kertoo, että varsinainen arvio 60-prosenttisesti itsensä takaisin maksavasta yhteisöveron kevennyksestä sen sijaan ei pohjaa minkäänlaiseen laskelmaan. Se on peräisin muualta."
Niin, Ruotsista jossa tätä on kokeiltu KÄYTÄNNÖSSÄ.
Kajanoja tai valtiovarainministeriö ei missään vaiheessa viittaa Ruotsiin vaan tutkimuksiin, joita he ovat tulkinneet varsin laveasti. Ja kuten itsekin myöntää, arvio ei perustu laskelmiin.
Tällaista arviota kutsutaan, että vedetään luvut stetsonista ja saadaan haluttu lopputulema. Viestintä hoitaa loput. Kansa uskoo, koska netissä luki niin.
Hyvä, että VVM:n ja Purran tahallinen sumutus paljastuu! No niin: siis yhteisöveron laskun takia tulee noin miljardin euron aukko verotuloihin, joista suotuisissakin oloissa TOSIASIASSA talouskasvu kattaa 0-25 prosenttia. Hallitus varastaa lisäksi eläkekassasta miljardin peittämään verotulojen laskua ja velkaantumista 2027! Valtion velka on näin ollen kasvanut jo 2027 näiden manöövereiden takia vähintään 1,8-2 miljardia verrattuna nykyhetkeen!!
Tuo toisesta aloittamastani ketjusta juuri samasta aiheesta.
Missä viipyvät Riikan ja Petterin kommentit?
Vierailija kirjoitti:
Tällaista arviota kutsutaan, että vedetään luvut stetsonista ja saadaan haluttu lopputulema. Viestintä hoitaa loput. Kansa uskoo, koska netissä luki niin.
Näin toimii mainostoimisto kokoomus.
ammattitaitoista porukkaa valtiolla töissä, samanlaisia laskelmia saivat että työttömyys laskee, valtion velka pienenee, pieni ja keskituloisten ostovoima paranee, herää kysymys miltä kirjekurssilta nämä "talousnerot" ovat valmistuneet.
Länsimaisessa demokratiassa olisi kansa kaduilla, hallitus kaatuisi ja ministereille ja virkamiehille seuraisi nippu syytteitä. Suomessa...huutava hiljaisuus.
Ministeriön arvio yhteisöveroalen vaikutuksista muuttui kuukaudessa.
Valtiovarainministeriö (VM) arvioi yhteisöveron alentamista selvästi kriittisemmin vain runsas kuukausi ennen kuin ministeriö arvioi veroalen maksavan itsensä takaisin 60-prosenttisesti.
Kyseisessä aiemmassa muistiossa todetaan muun muassa seuraavasti:
"Viimeaikaisessa kansainvälisessä tutkimuksessa yhteisöverokannan alentamisen selkeää yhteyttä kasvuun ei ole löydetty."
Muistion yhteenvedossa taas todetaan:
"Empiirinen tutkimus ei selkeästi tue sitä, että yhteisöverokannan alentaminen lisäisi merkittävästi kasvua tai toimena rahoittaisi itse itsensä."
Sillä lailla. "Poliittista ohjausta" taustalla, kenties?
Ottaisin juustohampurilaisen ja pienen kokiksen 🥳👍