Hei helsinkiläiset!
Auttakeehan maalaista..olen tulossa parin viikon päästä Helsinkiin ja kaipaisin vinkkejä. Mitä tehdä ja minne mennä. Vapaat kädet. Toki shoppailu vinkkejä myös. Siis sellaisia liikkeitä, joita ei välttämättä muualla asuva huomaa. Kiitos, jos joku viitsii vaivautua.
Kommentit (5)
Keskustassa käy Aleksanterinkatu, Forum ja Kampin kauppakeskus läpi. Metrolla matkaa keskustasta Itään Itäkeskukseen. Siellä paljon kauppoja myös.
Tähän vuodenaikaan ulkoilu ei oikein innostavaa, museoita löytyy myös.
Suosittelen:
http: //www. hel2. fi/tourism/FI/tapahtumahaku. asp
ja www reittiopas fi
Kaupoista suosittelen Espan enkeleitä, Ombrellinoa, Kitschiä, YLE:n kauppaa, sekä Kampin erilaisia pikku liikkeitä.
Lisäksi tykkään Indiskan tyyppisistä tavaroista.
-sisustuskaupassa, Zen Zulussa, Mokossa ja Kampin kauppakeskuksessa.
Kun olet shopannut, käy Kiasmassa, on ihana paikka baaria myöten. Lasten kanssa Designmuseo on ihana ja siellä on loistava lounas kahvilassa ja muutenkin kohtuuhintaisia herkkuja. Tennispalatsin taidemuseossa kampin vieressä on näytteillä Robert Doisneaun klassikkovalokuvia romantikolle.
Syö hyvin -- harkitse yhtä monista hyvistä nepalilaisista tai sitten esim. Carelian lounasta -- 13 eurolla kolmen ruokalajin bisneslounas on todella rahansa arvoinen jos on aikaa kuten lomalla... Carelian kupeessa on myös ihana indonesialaista sisustustavaraa myyvä pikkuliike.
KÄy leivoskahvilla senaatintorilla Cafe Engelissä tai Erottajalla Kakkugalleriassa.
Varaa liput teatteriin -- esim. Ryhmiksellä ja q-teatterilla ja teatteritakomolla kivaa ohjelmisto juuri nyt. Kiasman teatterissa menee hyvää modernia tanssia ja jos haluat silkkaa viihdettä ja nauraa, Arenateatteri lienee oikea osoite. tai stand uppia ja kuohuviinia Kahdessa kanassa.
Oma lomapäiväni sisältäisi vielä ehkä koukkauksen Hakaniemen hallissa ja torilla -- tulisi pääkaupungin tarjontaa katseltua monesta vinkkelistä... Varsinkin jos ryhmäteatteri tai Arena kiinnostaa, on tori siinä matkan varrella.
T: paljasjalkainen
Itse rakastan LillyII vaatekauppaa Tarkkampujankadun ja Korkeavuorenkadun kulmassa,
Ihania sisustusliikkeitä Korkeavuorenkadulla sekä Tehtaankadulla,
kerro mitä haluat, neuvon sitten