Muita peppukitäjiä?
Miten ja koska teidän pepullaan liikkuvat vauvat ovat oppineet kävelemään? Meidän tämä 10 kk vauva liikkuu pelkästään pepullaan. Muut lapsemme ovat kyllä ryömineet ja kontanneet. Ja oppineet kävelemään heti vuoden täytettyään.
Tämä vauva nousee kyllä seisomaan tuen kanssa, mutta ei kovin usein, eikä ota askeleita käsistä talutettaessa.
Kommentit (8)
... ja tytöllä ikää 10kk.
Tyttö on motorisesti verkkainen kehittyjä, esim. oppi kääntymään selältä vatsalle, kun ikää oli 6kk+ ja lopetti homman välillä kokonaan, kun oppi istumaan tuetta. Ryömimään oppi 9kk ikäisenä, mutta edelleenkään ei nouse itse istumaan (tänään nousi ekan kerran, mutta ei toistanut temppua!) En ole kuitenkaan ollut asiasta huolissani, koska tyttö on kuitenkin jäntevä ja varaa hyvin jaloilleen jne. 8kk neuvolassa lääkäri tutki ja totesi, että mitään fyysistä vikaa ei ole, joten no hätä. Nyt 10kk neuvolassa terveydenhoitajakin sanoi, ettei tarvitse olla huolissaan, kun kehittymistä on kuitenkin tapahtunut. Hän ei ollut fysioterapian kannalla. Istuttamista ja pepullaan kiitämistä kuitenkin nyt vältetään ja tyttö pörrää joko vatsallaan tai sitten tykkää seisoa tukea vasten, vaikkakaan ei kävele vielä " puita pitkin" . Konttaamisen elkeitä ei ole näkyvissäkään, mutta kovasti pyrkii seisomaan. Veikkaan, että konttaaminen jääkin kokonaan väliin tai on sitten lyhyt jakso.
Vertailusta muihin olen pyrkinyt pääsemään eroon. Kun tuo kääntyminen viivästyi, niin otin siitä vähän turhia paineita, mutta enää en kauheasti välitä, mitä tuttavien kutakuinkin samanikäiset lapset jo osaavat. Eiköhän tässä vielä ehdi perässä juoksemaan...
Esikoinen lähti 9.5kk ja tämä kakkonen 10kk. Esikoinen ei koskaan ryöminyt, kontannut, noussut itse istumaan. Osasi istua tuetta 6.5kk ja alkoi nousta seisomaan tukeavasten 10kk. Kävelemään ilman tukea lähti 1v1vko.
KOskaan ei neuvolassa asiaan puututtu, miksi olisi? Mihinkään fysioterapiaan en olisi lähtenytkään.
Nyt kakkonen lähti 10kk pepulla liikkeelle, ei ole myöskään ryöminyt tai kontannut, osaa nousta istumaan ja nousee tukea vasten seisomaan. Vielä ei kauheasti ota askelia, mutta koko ajan kuitenkin enemmän.
peppukiitäjä, rupesi kyllä myös ryömimään n.9kk, mutta peppukiito tuntui olevan mielekkäämpää... konttaamaan rupesi vasta n. 12kk ja kävelemään oppi 14kk. nyt juoksee jo kovaa vauhtia ja ihan normaalilta vauhdikkaalta taaperolta vaikuttaa!
8kuisena lähti hilaan itteensä istuallaan pepullaan ja kyllä meni lujaa tarvittaessa:), käveleen oppi 1v2kk. nyt ihan normaali 5v
Meillä poika ei millään viihtynyt mahallaan eikä koskaan halunnut kääntyä. 8kk täynnä eikä vauva kääntynyt joten menimme käymään fysioterapeutilla. Samana aamuna tosin poika jo kääntyikin itse mutta käynti oli kaikinpuolin kiva. Sain paljon vinkkejä kuinka tukea ryömimistä ja konttausasennon löytymistä.Samalla fysioterapeutti kertoi mitä " leluja" (mm kävelytuoli) ei kannata käyttää jos liike viivästyy.Poika todettiin motorisesti aivan ikäänsä vastaavaksi ja fysioterapeutti epäilikin runsasta pulauttelua syypääksi kääntymättömyyteen. Viikko käynnin jälkeen alkoi poika jo ryömiä.
Mä en oikein ymmärrä miksi jotkut ovat" mähän en lasta fysioterapeutille vie" -linjalla tai ne jotka ottavat kauheat paineet muiden kommentoinnista. itselle oli kaikkein tärkeintä saada apua siihen kuinka saisin autettua kehitystä. Koska kyllähän toki kaikki terveet lapset oppivat ennemmin tai myöhemmin kävelemään, syömään itse ja joskus istumaan paikkaallaan.Jopa ne peppukiitäjät ja apinakävelijät :) meillä halusin apua koska lapsi oli hermostunut kun niin tahtoi ylös muttei päässyt. Mutta niitä paineita kai tämä " ellei muuten niin lasten kautta" - kilpavarustelu on aiheuttanut. Että kaikessa on vertailtava ja lapsen omaa kehitystä hävettävä.
Suosittelen fysioterapeuttia jos tuntuu että lapsi tarvitsee apuja keksiäkseen seuraavan vaiheen kehityksessä. Ja jos sitä tarvitsee hävetä niin sitten kannattaa miettiä sitä perimmäistä syytä hävetykseen koska lapsesta itsestään se ei johdu.
Onnea liikuntayritykselle!
Esikoinen osasi kääntyä selältä vatsalle ja takaisin, ei vaan koskaan viitsinyt. Vaikka kuinka houkutteli. Kävelytuoli oli käytössä pari kuukautta ja en koe siitä olleen haittaa.
Itse en myöskään ole koskaan kontannut tai ryöminyt!!
Ja nyt tämä kakkonen lähti siis 10kk pepulla liikkeelle. Olen pitänyt lattialla mahalla ja selällä, nostanut konttausasentoon, tukenut rinnan alta, jotta kädet vahvistuu....ja mitä vielä. Mutta eipä hän lähtenyt konttaamaan. Ja nyt nousee tukea vasten seisomaan ja ottaa askelia.
Ja siis meille ei neuvolassa (kummankaan) ehdotettu/neuvottu fyssarille. Ehkä kakkosen 8kk lääkärineuvolassa olisi lääkäri laittanut JOS poika ei olisi kääntynyt, mutta kerran kääntyi ja istui tuetta, niin ei ollut kuulemma aihetta.
Esikoinen lähti liikkumaan pepullaan 6,5 kk iässä. Hän ei koskaan ryöminyt eikä kontannut. Oppi istumaan ilman tukea 5,5 kk iässä.
Lähti kävelemään 9 kk 3 viikkoa vanhana. Oppi seisomaan ilman tukea viikko ennen kuin lähti kävelemään.
Meinasin just aloittaa aiheesta keskustelun, mutta olitkin kerinnyt ennen. Meillä poika on 9kk eikä vielä ryömi tai kontaa. Menee eteenpäin pyörimällä tai sitten mittari matona peppu ylös ja alas. Seisoo tukea vasten, muttei itse nouse. Eikä myöskään nouse itse istumaan, mutta istuu esim. syöttö tuolissa ihan normaalisti.
Aina kun kysyn aiheesta joltain, kaikki sanoo että kyllä se kerkiää siitä lähtemään. Olen kuitenkin jo itse aika huolissani ja kyllästynyt vastamaan eikö se jo konttaa -ihmettelyihin. Tiedän ettei lapsia saisi vertailla, jokainenhan on yksilö, mutta ympärillä olevat eivät sitä kommenteillaan tunnu muistavan. Meillä on neuvola ensi viikolla ja aion ottaa tämän liikkumis asian siellä esille, että saa tähän nyt jonkun järkevän ratkaisun. Olen ymmärtänyt että jossain vaiheessa lapsi viedään fysiterapeutille tarkastukseen jos liikkuminen viivästyy.
-Emilia-