Kaupunki ei anna minulle asuntoa kuin halvoilta, huonoilta alueilta. Onko niillä jokin sopimus Kelan kanssa? OV
Olen sanonut että maksan erotuksen, kunhan saisin tarjouksen muusta kuin slummialueelta! Mutta ei, hakemiani asuntoja en saa. Olen työmarkkinatuella ja paremmilta asuinseuduilta joutuisin maksamaan n. 160-170e yli kelan hyväksymien asumiskulujen. Olisin toki tiukilla, mutta en slummissa!
Kommentit (21)
Miksi köyhien pitäsi saada asua hyvillä alueilla?
Vierailija kirjoitti:
YYYYYYY, muiden vika!! Ap
Ei ole oikea Ap
Ap
Ap ei ole rahaa mutta luxusta pitäisi olla hohhoijaa näitä ulinoita.
No hae itse vapailta markkinoilta sieltä mistä haluat. Saman tuen sinne saa kuin johonkin kaupungin vuokraloukkoonkin. Problem solved!
Asuntoja tarjotaan tulojen mukaan. Tuloksi ei lasketa asumistukea eikä toimeentulotukea. Jos saat Kelan peruspäivärahaa, on suorastaan ihme, jos tarjoavat edes 600 euron vuokralla olevaa kämppää.
Mua ei haittaa asua huonomaineisella alueella. Pääasia on että palvelut ovat lähellä. Ei ole autoa. Yli 20v. asunut täällä.
Miten KELA muutenkaan maksaisi asumistasi, jos et asu Suomessa, vaan sellaisessa maassa, jossa on slummeja? Suomen parjatut kaupunginosatkin ovat aivan hyvää tasoa maailmalla.
Minä maksan itse asumisestani maksamassani omistusasunnossa, ja veikkaan että asuinalueeni ei kelpaisi sinulle. Miksi sinun pitäisi asua paremmin kuin minun kun teet sen verovaroilla?
On ollut virhe asuttaa persaukisia kakaroita hyviin keskustakämppiin veronmaksajien rahalla. Realiteetit unohtuvat.
Kainuun korpeenkin mahtuisi elätit -ei ole oikeus asua pks muiden rahalla!
Kyllä tukien saajien asumiskuluja on nyt pakko jo halpuuttaa.
Jos olet valmis maksamaan noin paljon yli kelan rajojen niin hae asuntoa muuta kautta kuin kaupungilta.
Vierailija kirjoitti:
No hae itse vapailta markkinoilta sieltä mistä haluat. Saman tuen sinne saa kuin johonkin kaupungin vuokraloukkoonkin. Problem solved!
Juu, 16m2, 550e, taka-töölö, 200m manskulle.
Vaihda kaupunkia. Itse asun nyt puolet suuremmassa ja halvemmassa kuin Helsingissä ollessani. Mitään luxus alueita täällä ei ole vaan kaikki ovat hyviä.
On. Ihmisten pitäisi voida valita tuttu alue, talo ja paikka. Ei väkisin huonolle alueelle. Betonialueet eivät päästä edes taivasta sisäänsä. Ja keinovalot. Autoliikenne kovaa. Huonompi energiavärähtely. Ei luontoa, maisemaa. Kauppa kaukana osassa.
Oletko kokoomuslainen TYÖTÖN, ap?
Millä rahalla olet valmis maksamaan erotuksen? Hakisit toimeentulotukea ja harkinnanvaraista toimeentulotukea ja kaikkia muitakin tukia, jotta saisit asua kivalla alueella muiden verorahoilla?
Vierailija kirjoitti:
Kainuun korpeenkin mahtuisi elätit -ei ole oikeus asua pks muiden rahalla!
Kyllä tukien saajien asumiskuluja on nyt pakko jo halpuuttaa.
Maan talous saataisiin paljon nopeammin ja pysyvämmin kuntoon jos työsuhteessa olevien palkkoja halpuutettaisiin aluksi esim. 50 % ja sitä jäljellejäävääkin verotettaisiin vielä 50 %.
Tuo ehdottamasi asumatukien pienentäminen on niin pieni tuhnu ettei se riitä mihinkään, eivätkä työttömien ym. vaivaisten tuet ole muutenkaan mikään ongelma: sensijaan oikeita ongelmia ovat maailman suurin julkinen sektori (lue: puolisosialistinen yhteiskuntamalli) sekä työläisten liian korkeat palkat.
Enska Iki-Perrsauki
Vierailija kirjoitti:
Miten KELA muutenkaan maksaisi asumistasi, jos et asu Suomessa, vaan sellaisessa maassa, jossa on slummeja? Suomen parjatut kaupunginosatkin ovat aivan hyvää tasoa maailmalla.
90% Helsingin lähiöistä on slummia
Asuntoja vapautuu tosi harvoin niiltä vähänkään kelvollisilta alueilta.