Miten teidän kävisi jos tulisi lama tai toinen jäisi työttömäksi?
mutta toinen palkka ja toisen työttömyyspäiväraha riittäisi hyvinkin.
Velkaa ei ole kovinkaan paljon, ja tuo ylläoleva siis olettaa, että maksuaikaa ei muuteta. Saatan maksaa sen kokonaan pois jos korot nousevat kovasti.
Kommentit (17)
että pärjätään, vaikka toinen on kotihoidontuella. Joten ei yhtään mitään. Pärjättäis hyvin, vaikka molemmat ois työttöminä, kun lapset ois silloin kotona ja saatais hoitorahat.
Perheessämme on jo ollut työttömyyttä, hoitovapaita, osa-aikatöitä ym. joten vähän voin kuvitella mitä olisi vastassa jos taas olisi toinen työttömänä. Tosin jos se työtön olisi mieheni niin menisi vähän tiukemmalle, kun hänellä parempi palkka. Toisaalta silloin minä taas voisin tehdä enemmän töitä (joita riittää). Asuntolainaa on n. 100 000 € mutta ajoissa otettu korkokatto pitää erät toistaiseksi kurissa.
Lainaa ei ole senttiäkään ja vararahastot ovat sen verran muhkeat ettei tiukkaan tulisi.
Mitä tarkoittaa jos tulisi lama?
Ei kai lama sinänsä vaikuta mitenkään vaan sen vaikutukset ihmisten elämässä vai mitä tarkoitat?
Mun palkalla pärjätään hyvin. Hänen vanhallakaan palkalla ei, saati sitten korvauksilla. Meillä kannattaa pitää isä kotona, lapset on hyvässä hoidossa, koti kunnossa ja mun elämä helpompaa.
Nythän kannattaa ostaa osakkeita, kurssien noustessa sitten joskus tekee hyvät voitot.
mutta monesta asiasta pitäisi tinkiä.
Kenelle tarkoitit viestisi ?
Nyt kannattaa ostaa kultaa ja vakavaraisten yhtiöiden osakkeita. Halvalla saa, Nokiakin tippunut roimasti. Metsäteollisuus on myös halpaa, niiden hinnat tulevat nousemaan. Venäjään kannattaa sijoittaa, siellä ostovoima alkaa olemaan suurta. Ihanaa että tulee lama.
menisin itse töihin,hoitsuna painettaisi 3 vuorotyötä ja kaikki ylityöt mitä saisi,pärjättäisiin sitten,mutta aika tiukalla olisi. Asuntolainaa ei ole,mutta vuokra on lähes 1000e 3 lasta,pari niistä murkkua--heidän"elintaso" tippuisi
Jos jäisin työttömäksi, mun tulot varmaan nousisi =) nyt nimittäin kotihoidontuella, että ei kai tän huonommaksi tulot voi enää mennä.
Asuntolaina saataisiin maksettua toisen palkalla. Auto myytäisiin pois eivätkä lapsetkaan tarvitsisi hoitopaikkoja. Asuntolaina maksettaisiin yhden palkalla, vaikka korko nousisi 10 %iin.
että mies on palkka työssä. EWli yhdellä palkalla maksamme asuntolainaa nyt jo pois. Jos hän jäisi nyt työttömäksi, sitten olisi kyllä tiukkaa, ehkä mä sitten palaisin töihin.
jäämään työttömäksi (lääkäri ja oh), mutta toisen kuolema olisikin jo toinen juttu.
ei lamat vaikuta, saastoja keratty jo sen verran kauan.
Yhden tuloilla ollaan menty heinäkuusta asti ja kohtalaisesti mennyt. uusia töitä ei ole vielä löytynyt.
mutta tiukkaa tekisi. Helpotusta toisi kuitenkin kun ei tarvitsisi enää hoitopaikkaa lapselle, eikä toista autoakaan ja jos tosi tosi tiukille menisi niin ykkösautostakin voisi luopua.
Kumman tahansa palkalla pärjättäis, miehen palkalla mun palkkaa paremmin. Onneks ei työttömyyttä näköpiirissä, jo nyt mun mies tuntuu olevan vähän liiankin korvaamaton työpaikallaan ja mulla luulis hommia sosiaalialalla riittävän, jos jostain syystä vakkaripaikan menettäisin niin keikkana sitten.
Onko niin iso asuntolaina että tarvitaan molempien kulut kattamaan elämisen vai tulisitteko timeen vain yhdellä palkalla?