Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ruotsissa iso ongelma jengit

Vierailija
24.04.2025 |

Nyt tutkitaan mitä voitaisiin tehdä estääkseen sen että nuoret pakoitetaan jengeihin jo kouluissa. 

Tyypillistä sille joka värvätään on suunsoittaja, pelle joka on päänä ja häntänä. 

Aseita ja huumeita yritetään poistaa kouluista ,mikä on uusi fenomen/ilmestys Ruotsissa. Mistähän sekin johtuu.

PS Pelleistä puhuttaessa ajattelen automaattisesti teitä jotka täällä pelleilette aamusta iltaan . Te olette tulevat gangstereita. 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rikolliset käyttävät kouluja hyväkseen hallitus kutsuu kolme viranomaista

Julkaistu 23. huhtikuuta 2025



Yhä nuorempia ihmisiä värvätään harjoittamaan vakavaa väkivaltaa. Uppdrag Granskningin raportista käy ilmi, että rikolliset värväävät lapsia koulujärjestelmään ja vaikuttavat siihen, mihin kouluihin lasten tulisi hakea. Siksi opetusministeri Johan Pehrson ja oikeusministeri Gunnar Strömmer kutsuvat nyt Opetushallituksen, Koulutarkastusviraston ja Poliisiviranomaisen.



Turvallisuus ruotsalaisessa koulussa on heikentynyt. Puolet yhdeksäsluokkalaisista on syyllistynyt rikoksiin, ja ilmoitukset uhkailusta ja väkivallasta koulussa ovat yli kaksinkertaistuneet viimeisen kymmenen vuoden aikana. Uppdrag Granskningin jaksossa, joka käsittelee järjestäytyneen rikollisuuden linnaketta kouluissa, tämä todellisuus vahvistuu.



Siksi hallitus toteuttaa nyt tärkeitä uudistuksia koulujen turvallisuuden parantamiseksi. Huhtikuun ensimmäisestä päivästä lähtien koulujen ja sosiaaliviranomaisten on täytynyt antaa poliisille tietoja, jos niistä voi olla apua rikollisuuden torjunnassa.  

Vierailija
2/6 |
24.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

  Tänä kesänä astuu voimaan myös uusia lakeja, jotka muun muassa antavat koulun henkilökunnalle valtuudet tutkia oppilaiden laukkuja ja sulkea luvattomat pois kouluista. Hallitus myöntää kevään lisätalousarviossa 300 miljoonaa kruunua koulujen turvallisuutta parantaviin toimenpiteisiin, kuten lukkoihin ja kehäsuojaukseen. Nyt opetusministeri Johan Pehrson ja oikeusministeri Gunnar Strömmer vaativat koulutarkastusvirastoa, opetushallitusta ja poliisiviranomaista ottamaan yhteisen kuvan tilanteesta ja tiedustelemaan, mitä he voivat tehdä kehityksen torjumiseksi. "Koulun pitäisi olla turvallinen paikka oppia ei areena, jossa rikolliset voimat saavat jalansijaa. On täysin mahdotonta hyväksyä, että opettajat pelottelevat opettajia hiljaisuuteen rikollisverkostojen strategisesti sijoittamilla väkivaltaisilla pääomalla. Siksi kehotamme nyt Ruotsin opetushallitusta, Ruotsin koulutarkastusvirastoa ja Ruotsin poliisiviranomaista saamaan vastauksia siihen, miten niiden työtä voidaan vahvistaa", sanoo opetusministeri Johan Pehrson. "Tämä on poikkeuksellisen vakavaa tietoa 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinulla iso ongelma suomi kieli.

Vierailija
4/6 |
24.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sinulla iso ongelma suomi kieli.

OLetko noin osaamaton että et edes jaksanut lukea tekstiä kun alat soittamaan suuta.

Mitä tykkäsit sisällöstä? Toivon vastausta. 

 

Vierailija
5/6 |
24.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä teidän Suomessa pitäisi oppia jotain tästä. Eikä alapeukuttaa ennen kuin olette lukeneet sisällön. 

Vierailija
6/6 |
24.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä toivoisin, ettei siellä olisi aina niin kieli nätisti rullalla, kun asioita käsitellään. Mielikuva.