Valtion omistajaohjaus tuuliajolla: Fortum haluaa ostaa Uniperin!
Suomen valtion enemmistöomistuksessa oleva energiayhtiö Fortum on kiinnostunut entisen tytäryhtiönsä Uniperin Ruotsin-liiketoiminnoista, kertoo Financial Times.
Nyt Fortum on FT:n lähteiden mukaan esittänyt kiinnostusta hankkia Uniperin tuottoisia liiketoimintoja Ruotsista. Uniperilla on Ruotsissa osuus kolmessa aktiivisessa ydinvoimalassa, joista kahdessa myös Fortum on osaomistajana. Lisäksi Uniper omistaa Ruotsissa vesivoimaa.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/da38bd18-25bf-4df1-9870-36f06…
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/bff051ee-fac4-40fb-a0f3-7c0a6f03ea31
Samaan aikaan valtion pitäisi kahdessa vuodessa löytää 3 miljardin euron edestä myytävää valtionomaisuutta- keskellä syöksyviä pörssikursseja ja maailmanlaajuista talouskaaosta. Tätä velkalaivaa soudetaan ja huovataan nyt sellaisessa karikossa, että kapteenin navigointikyky pikkasen laittaa mietityttämään.
Kommentit (3)
Uniper osti aikanaan Uniperin Saksasta 6,5 miljardilla eurolla ja myi sen sitten takaisin Saksan valtiolle 0,5 miljardilla eurolla. Nerokasta, että nyt kaivataan osia takaisin ja valtio taas kärsijänä.
Vierailija kirjoitti:
Uniper osti aikanaan Uniperin Saksasta 6,5 miljardilla eurolla ja myi sen sitten takaisin Saksan valtiolle 0,5 miljardilla eurolla. Nerokasta, että nyt kaivataan osia takaisin ja valtio taas kärsijänä.
Tietystikin valtionyhtiö Fortum osti Uniperin.
Suomen valtion pörssiomistusten arvo on pudonnut pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituskaudella 44 prosenttia. Hallituksen aloittaessa kesäkuussa 2023 niiden arvo oli 28,1 miljardia euroa, mutta tämän viikon tiistaina niiden arvo oli enää 15,7 miljardia euroa.
Hallitusohjelmaan kirjattu neljän miljardin euron suuruinen investointiohjelma on tarkoitus rahoittaa suurimmaksi osaksi valtion omaisuuden myynneillä, ja valtion yhtiöomistuksilla olisi tässä merkittävä rooli.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/valtion-porssiomistusten-arvo-on-pudon…
Petterin kuningasidea on myydä tappiolla valtionomaisuuttta ja lahjoittaa omaisuuden myynnistä saatu tuotto yksityisille yrityksille. Suomen poliittisen historian suurin puhallus?