Säästätkö lapsellesi rahaa?
Kommentit (8)
Rahaa jää kyllä enemmän säästöön kuin käytetään.
Omia lapsia ei ole. Laitan lahjarahat ym. aina tytön tilille.
50e/kk kummallekin ja alkupääomana 3000 e (kastelahjana isovanhemmilta) molemmilla.
Jos tuotto on keskimäärin 10 prossaa, niin onhan heillä sitten kaksvitosena useita kymmeniä tuhansia euroja.
Toiseen säästetää salaa vähän isompia summia, ja tilistä kerrotaan vasta aikuiselle lapselle. Toinen on lapsen tili jonne saa harjoitella omaa säästämistä, ja josta säästettyä rahaa voi käyttää joihinkin harkittuihin isompiin ostoksiin.
Toiset isovanhemmat on rikkaita, mutta heiltä ei koskaan tule rahalahjoituksia. Toiset ovat köyhiä ja antavat joskus vähästäänkin, mutta se on lapsille käyttörahaksi.
Ompahan hänellä sitten ainakin rahallista turvaa aikuisena " pahan päivän varalle." Eli sitä mitä itsekin olisi niin kovin usein tarvinnut ;/
Muuten en säästä, mutta noin 300 euroa on tässä 2 vuoden aikana kertynyt. Toivon, että tällä tavalla lapsi oppii sen, ettei raha kasva puissa ja itse säästämällä voi sitten joskus ostaa jotain.