Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Saako kotihoidontukea jos toinen työttömänä?
17.09.2008 |
Moikka! Olen hakemassa kotihoidontukea, kun vanhempainlomani loppuu. Mieheni jää muutaman viikon päästä työttömäksi. Meille kantautui korviin asia, ettei tukea saa, jos toinen vanhemmista on vuorotteluvapaalla tai työttömänä. Lapsia kuitenkin hoidan minä eikä mieheni, joten mitä luulette, miten käy?!
Kiitokset jo etukäteen! :x
Kommentit (2)
Meillä oli tilanne, että minä kotona ja mies peruspäivärahalla työttömänä. Nyt hän on työvoimakoulutuksessa ja minä lasten kanssa kotona. Saimme/saamme normaalin kodinhoidontuen ja täyden hoitolisän.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Perusosan saa lain mukaan jokainen, joka hoitaa alle 3-vuotiasta kotona. Harkinnanvaraista lisäosaa saa perheen tulojen mukaan ja sitä on haettava erikseen. Eli miehesi työttömyys ei vaikuta kotihoidontukeen, mikäli se maksetaan sinulle.