Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yle: Nuoret hengailevat bussissa tyhjän päiten, kun koululaislipulla saa matkustaa ilmaiseksi

Vierailija
23.03.2025 |

https://yle.fi/a/74-20148621

"Busseissa hengailu on mahdollista, koska koululaisille kyydit ovat maksuttomia."

"Hengailu busseissa on huomattu muillakin paikkakunnilla, joilla koululaiset matkustavat ilmaiseksi."

"Jotkut kuljettavat toivovat, että matkustamista rajoitettaisiin. Heidän mukaansa nuoret sotkevat ja vievät paikkoja muilta asiakkailta."

"Ilmaiset kyydit ovat poikineet toisenkin ilmiön. Kouluaikaan lapset ja nuoret kulkevat bussilla todella lyhyitä matkoja. He haluavat kyydin jopa alle puolen kilometrin matkalle, koska käveleminen ei huvita."

"Pieksämäen opetuslautakunta päätti kieltää kouluaikana alle kahden kilometrin bussimatkat, jotta lapset liikkuisivat itse."

Kaikissa ilmaisasioissa on melkein aina jokin ilmaisuuden tuoma ikävä lieveilmiö. Eikö tuossakin voitaisi tuota koululaislippua muuttaa niin, että se mahdollistaisi vain 2 ilmaista matkaa päivisin maanantaista perjantaihin? Eli matka kotoa kouluun ja koulusta kotiin. Silloin ei pääsisi hengailemaan bussiin ilmaiseksi, vaan siitä pitäisi itse maksaa. Luulenpa, että koululaislipun tarkoitus on tarjota ilmaiset matkat vain kotoa kouluun ja koulusta kotiin. Ei mitään hengailua.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla