Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kuka tai mikä maa teki aloitteen Moskovan rauhan solmimiseen v. 1940?
18.02.2025 |
Luin Wikipediaa mutta en löytänyt selkeää vastausta. Eli siinä missä hyökkääjä Venäjä on nyt esittelemässä rauhanehtoja Ukrainalle ja Yhdysvallat hieman yrittää pökkiä Ukrainaa suostumaan niihin, niin millainen Suomen tilanne oli 1940 jos verrataan tähän? Kuka ehdotti rauhan sopimista Suomen ja Neuvostoliiton välille? Tuliko aloite Suomelta?
Moskovan rauha siis päätti talvisodan. Siinä Suomi luovutti NL:n valtaamat alueet NL:lle, mm. Karjalan. Moskovan rauhaa seurasi vielä jatkosota, johon lähtemisen motiivi ei ole koskaan ollut minulle selkeä, mutta siitä ehkä joskus toiste.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Suomi teki. Ella Wuolijoki otti Tukholmassa yhteyttä Neuvostoliiton silloiseen suurlähettilääseen Alexandra Kollontaihin, ja sieltä löytyi keskusteluyhteys.