Onko teillä ekat kuukautiset synnytyksen jälkeen olleet ihan normaalit?
Itselläni synnytyksestä vuosi, ja menkat kestäneet jo kolme viikkoa... huoh.
Kommentit (4)
Alkoivat kun lapsi oli 3kk ja ihan säännöllisinä paitsi jonkun verran runsaampina ja kestävät viikon. Ennen 3 päivää.
Kato ku veristä vuotoa tuli viikko synnytyksestä, sitten valkovuotoa toinen viikko perään. Sitten loppui. Meni 3 viikkoa ja alkoi uudestaan verinen vuoto. Kesti normaalin 5 päivää. Sama sitten normaalin kierron mukaan.
Neuvolan mukaan pohdittiin josko olis menkat tai jälkivuotoa. Jälkivuotoa kun voi tulla pari kuukautta synnytyksestä vielä on/off.
Otettiin tietonen riski ja jätettiin ehkäsemättä. Raskaustesti näytti positiivista kun esikoinen oli 3 kk ikänen.
Ei ole vieläkään selvillä oliko vuoto kuukautista tai jälkivuotoa. Niin, täysimetin ja luovutin maitoa sairaalaan.
Toisen lapsen jälkeen laitoin kierukan, jälkitarkistuksessa lääkäri ei saanu sitä asetettua kun paikat oli liian piukeeksi palautunu. Kuukautiset oli taas kai alkanu sitä ennen.
Ehdotti: survastaanko... :)
Kun kuukautiset 3 vk sitten alkoivat, aloitin samalla pillerit, en tiedä johtuisiko tuo megavuoto niistä. Tosin mulla on myös pco, että ota tästä sitten selvää missä on syy. Kaipa tästä pitää taas gynelle raahautua... Ap
kuukautiseni on muuttuneet pysyvästi runsaiksi raskauden jälkeen, mutta ei nyt sentään kolmiviikkoisiksi