Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ketodieetillä kyllä laihtuu, mutta mieliala laskee

Vierailija
13.02.2025 |

Söin noin vuoden (2023-2024) liki päivittäin kanaa, kasviksia, salaattia, kalaa, lihaa, avokadoa, pähkinöitä jne. ja maustoin ne siten että niistä sai hyvänmakuista.

Painoa putosi 13kg.

Mutta olo on jatkuvasti apea, eikä nukahtamisesta meinaa tulla mitään. Tekisi mieli välillä esim. pizzaa tai suklaata. Mutta jos niitä ottaa vain sen 20g ettei ketoosi katkea niin tulee vain paha mieli.

Siksi lopetin ketoilun ja nyt syön edellisten lisäksi myös n. 100g sokerisia herkkuja päivässä tai 2-3 leipäviipaletta normiruokien lisäksi. Taas on parempi mieli ja uni tulee helpommin.

Painoa on tullut takaisin 2024 keskivaiheilta 2025 helmikuuhun n. 2 kiloa joka on mielestäni hyvä hinta siitä että saa syödä herkkuja kun tekee mieli.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi on totta, mulla ihan kaikilla laihiksilla uni lähtee ensimmäisenä.

Vierailija
2/3 |
13.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei keto sovikaan loppuelämän ruokavalioksi vaikka sitä miten tuputetaan. Edes ammattibodareilla ei riitä kurinalaisuus tuollaiseen, vaan kisojen jälkeen vetävät hillittömät refeed-setit (youtubesta löytyy esim. The Rockin kisojenjälkeiset mätöt, joihin kuuluu mm. 10 donitsia, 3 perhepizzaa ja liuta hampurilaisia).

Mitä pidempään ketoa jatkaa sitä enemmän ne mielihalut vain alkavat kummitella mielessä ja lopulta se purkautuu ahmimisena.

Parhaiten se toimii kuureina joita noudatetan sen aikaa että saadaan haluttu määrä kiloja pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketodieetti lisää adrenaliinin eritystä, siksi ei saa nukuttua.

Puhdas paastoaminen itsellä kyllä lisää unen tarvetta, energiat vähenee, haluaa vain makailla.