Mitä väliä, vaikka työnhakuvelvoite olisi 100 paikkaa/kk?
Von ilmoittaa te-toimistolle että olen hakenut niitä sataa paikkaa ja kirjoittaa luettelon firmoista joihin en oikeasti ole laittanut yhtään hakemusta. Siinähän sitten soittelevat noihin lafkoihin ja kyselevät olenko hakemuksen sinne jättänyt. Ainakin työllistävä vaikutus te- vierailijoille.
Kommentit (4)
Mitä merkitystä sillä on jossei ole olemassa avoimia työpaikkoja mihin työllistyä.
Täysin merkityksetöntä hakeeko 10, 100 vai 1000 paikkaan joka kuukausi. Jossei ole paikkaa johon voisi edes teoriassa päästä töihin niin ei se ratkaise yhtään mitään. Pitäisi saada lisää niitä avoimia työpaikkoja! Siellä se pullonkaula työllistymiselle on.
Vielä parempi laittaa ne sata hakemusta firmoille ja jokaiseen hakemukseen liittää "Jos ette halua jatkossa hakemuksia minulta, laittakaa 10 euroa tilille xxx viestillä 'emme ole kiinnostuneita yrityksen nimi'. Muutoin oletan, että haluatte jatkossakin hakemuksia minulta".
Aika järjetöntä olisi. Ei ole sataa osaamiseen soveltuvaa työpaikkaa. Maksimissaan kuussa on löytynyt n. 20 sopivaa avointa paikkaa.
Eivät ne soita mihinkään paikkoihin.