Myydäänkö nykyään enää marjateepusseja?
1980- ja 90-luvuilla tavallisissa kaupoissa myytiin esim. vadelmateetä, karhunvatukkateetä, aprikoositeetä jne. tavallisena pussiteenä pahvilaatikoissa. Miksi nykyään niitä ei enää ole? On vain kofeiiniteetä ja pahanmakuista vihreää teetä ja jotain omituista valkoista teetä. Ja sitten jotain helvetin rooibosta. Mitä se edes on? Joku eksoottinen hedelmä? Miksi woken myötä ei ole enää saatavilla tavallista marjateetä suomalaiseen makuun?
Kommentit (9)
Tietysti myydään, ihan normikaupoissa :D
Tarkoitatko nyt, ettei siinä teessä saa olla teetä eli haet jotain hauduketta? Vai saa olla marjaa teen lisäkai. Lipton Forest Fruit ok ollut myynnissä niin kauan ko muistan :D N33
Ei saa olla kofeiinia eikä teelehtien kitkerää makua. Marjan maku pitää olla. Haluaisin vadelmateetä, kuten lapsena, mutta en löytänyt muuta kuin "valkoinen tee vadelma"-teetä, mutta valkoisessa teessä on kofeiinia!
ap.
Tässä muutamia täysin kofeiinittomia vaihtoehtoja,mutta en voi taata löytyvyyttä kaupoista (netistä saattaisi löytyä.)
-Clipper berry burst (Maussa mm ruusunmarjaa,mustaherukkaa,ja vadelmaa.)
-Lipton infusion temptation fruits (Maussa ruusunmarjaa,kiinanruusua,karhunvatukan lehteä,mansikkaa,ja vadelmaa./
-Teekanne Luomupuutarha Metsämarjat (Maussa karhunvatukkaa,mansikkaa,mustikkaa,ja vadelmaa.
Toivon että löydät sinulle sopivan hedelmä/marjateejuoman. Lisää voit etsiä verkosta,käytin itse hakusanoja "kofeiiniton marjatee."
Tokmannilla on, tunti sitten katselin! Joku tarjousröykkiö tms.
Ruohonjuuri? Ehkä myös taviskauppa, niissä on eri valikoimat. Hauduke tai tee.
Kyllä niitä ainakin ihan Prismassa ja Cittarissa on.
Ruusunmarjaa saa Pirkka merkiltä ainakin. Vadelma lehteä yms. Clipperiltä.