Sikiön lihomisesta!
Raskausviikkoja minulla on nyt 32 ja olen ollut flunssassa jo yli viikon. Tämä on johtanut siihen, että olen syöpötellyt PALJON herkkuja muutamana päivänä:(
Muuten olen ollut tämän raskausajan tosi terveellisellä ruokavaliolla, jo siksi, että minulla on valmiiksi ylipainoa ja sen takia, että pelkään isoa vauvaa. Sokerit ovat minulla kyllä olleet reilassa, rasitus tehty jne.
Kysymys kuuluu, lihooko vauva vatsassa helposti paljon jo nyt, kun olen mässännyt suklaata sun muuta? Nyt palaan ruotuun, mutta voiko vauva olla jo saanut hirveästi lisäpainoa?
En oikeasti tiedä näistä jutuista ja asia painaa mieltä:(
Kommentit (10)
Olennaista on aika tästä etiäpäin. Parin viimeisen kuukauden aikana kun pitää syömisen hanskassa, niin ei tule jättivauvaa.
Vauva ottaa tarvitsemansa ravintoaineet sinusta mutta se ylimääräonen kertyy kyllä ihan äidin kannettavaksi, ei vauvaan.
Mulla on tosi pienikokoisia kavereita jotka syö kuin kirput ja vauvat olleet 4,5kiloisia ja itse olen mässännyt raskausajat ja vauvat olleet 3,5kg.
mutta se kyllä meil sukuvika. kukaan saanu alle 4kg vauvaa..
Sikiö kasvaa ja kehittyy, käyttää äidin elimistöstä tarvitsemansa energian ja tämä on normaalia kehitystä.
Lihomisesta ei puhuta kun kyseessä on vauva - hänen tarvitsee saada ruokaa synnyttyään niin paljoin kun pyytää.
Lihominen on sitten myöhempien kehitysvaiheiden ongelma - todennäköisimmin aikuisten.
Järkevä ruokavalio lapsuudessa, ei liikaa sokeria ja rasvaa.
eli jos sun haima toimii, niin silloin vauvalla ei pitäisi olla hätää, jos on raskausdiabetes vauvan verensokerit nousevat samoin kuin äidin, jolloin vauva lihoo myös ja kärsii verensokerin heilahteluista
siitä monta kertaa mainitsin.. sanoivat vaan että ei se periydy.. mitenköhän ihmeessä sitten mun tyttö oli tismalleen saman kokonen kun olen ite ollut syntyessäni..? (4,53kg)
eli kyllä voi " lihoa liikaa vaikka ei diapetestä olisi. enkä ole ylipainonkaan. normaalipainon ylärajoilla
ole sama asia kuin syntyneen lapsen. En nyt vain keksinyt järkevämpää otsikkoa.
Kuitenkin olen aina ollut siinä vakaassa käsityksessä, että äidin loppuajan syömiset todellakin vaikuttavat sikiön kasvuun, epäselvää minulle lähinnä se, kuinka nopeasti se käy. Itse olen tosiaan ahminut suklaata ja kinkkuvoilepiä niin, että heikompaa hirvittää ja siitä tuli huoli, josko vauvakin on sitten " lihonut" näistä syömisistä.
Yksilöllisiä eroja tietysti on ja sokerien heittely vaikuttaa asiaan, ne onneksi minulla olleet ainakin tähän asti kunnossa.
Kiitos kaikille vastauksista:)
ap
yksilöllistä