Maksukyvytön asiakas ja sopimus
Asiakas on ostamassa palvelua mutta hän on ilmoittanut olevansa maksukyvytön (luottotiedoton ja varaton). Palvelu on sellainen, että asiakkaan on hankittava se tai hänelle asetetaan uhkasakko. Muualta hän ei kyseistä palvelua saa. Onko yrityksellä millaisia velvollisuuksia tai oikeuksia tilanteessa? Rahoja ei koskaan varmaan saada, vaikka palvelu toimitetaan? Onko pakko myydä? Saadaanko edes myydä?
Kommentit (17)
Eihän tyhjätasku ole mikään asiakas.
Mikä palvelu tämä tämmöinen on? Jos se on 'pakollinen', luulisi että sossu maksaa.
Yrityksen ei ole pakko toimittaa palvelua kenellekkään jos siihen on perusteltu syy, asiakkaan maksukyvyttömyys on perusteltu syy.
Ois miettinyt ennenku alkaa tuhlaa
Jos ei ole rahaa ei ole palvelua. Pitääkö tätäkin miettiä? Asiakkaan ongelma, ei sinun.
Täytyisi tietää mikä palvelu?
Kämppä täynnä roinaa - uhkasakko ja asunnoton on eri asia kuin piha täynnä roinaa uhkasakko näin niinkuin esimerkkinä
Pääsääntö on että ei tarvitse myydä.
Joillain aloilla on tiettyjä poikkeuksia. Esimerkiksi sähköverkon toimitusvelvollinen myyjä ei saa kieltäytyä myymästä luottotiedottomalle, mutta voi niin halutessaan vaatia luottotiedottomalta itselleen vakuutta ennen kun myy.
Jos olisit poikkeuksen piirissä niin varmasti tietäisit sen. Pääsääntö on että ei tarvitse myydä.
Ei tarvitse, onko kyse kunnan asettamasta uhkasakosta? Jos ei ole varaa niin asiakkaan täytyy itse selvittää asia sen uhkasakon asettajan kanssa ja neuvotella asiasta. Kai hän saa rahaa jostain toimeentulotuessta etc.
Kyllä mulle on myyty erilaisia palveluja, vaikka luottotiedot on mennyt. En tietenkään mitään lainaa saa, enkä olisi sellaista edes hakemassa.
Velan voi aina myydä paikalliselle moottoripyöräkerholle, maksavat yleensä puolet velan määrästä ja heidän kerholaiset käyvät sitten ammattimaisesti perimässä koko velan korkoineen velalliselta.
Et taida olla yrittäjä alkuunkaan, kun et muka tiedä miten maksuhäiriöisten asiakkaiden kanssa toimitaan. Mutta sanotaan se nyt tässä: ennakkomaksu. Jos mun firmalla ei raha-asiat olisi reilassa, niin kukaan ei myisi mulle laskulla, vaan ne vaatisi ennakkomaksun. Sama pätee suhun, eli vaadit maksamaan palvelun ennen sen toimittamista. Jos ei, niin ei sitten ole palveluakaan.
Tiettyjä asioita, ei voi jättää myymättä, vaikka asiakas maksukyvytön, luottotiedoton ja puolen miljoonan ulosotto.
Esimerkkinä vaikka auton liikennevakuutus.
Vierailija kirjoitti:
Tiettyjä asioita, ei voi jättää myymättä, vaikka asiakas maksukyvytön, luottotiedoton ja puolen miljoonan ulosotto.
Esimerkkinä vaikka auton liikennevakuutus.
Mutta miten ihmisellä voi olla uhkasakon uhalla pakko ottaa liikennevakuutus?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tiettyjä asioita, ei voi jättää myymättä, vaikka asiakas maksukyvytön, luottotiedoton ja puolen miljoonan ulosotto.
Esimerkkinä vaikka auton liikennevakuutus.
Mutta miten ihmisellä voi olla uhkasakon uhalla pakko ottaa liikennevakuutus?
Liikennevakuutukseen ei uhkasakko tietty liity. Eli uhkasakon määrää viranomainen jostain tietystä asiasta. Voisiko liittyä rakentamiseen, ympäristöön tms? Ja ei kai tuolloin ole asiakkaalle pakko myydä mitään, jos asiakkaan pärstä ei miellytä. Kannattaa toimittaa kyseisessä tapauksessa palvelu vasta, kun se on maksettu.
Ei tietenkään pidä myydä. Mikä ihmeen uhkasakko ja se on hänen asia, ei yrityksen huoli.