Joko on alkanut ansiosidonnaisen porrastus vaikuttamaan arkeen?
Saan nettona tällä hetkellä 940e, en muita tukia. Pärjään, kun en tee yhtään mitään, kaikki suoratoistot yms on poikki jne., kaikki kilpailutettu mitä pystyy, mutta kaikki raha mitä tulee myös menee. Porrastus on kuitenkin edessä ja pelottaa, miten pärjään, kun jo nyt on kaikki menot minimissä ja silti kaikki raha menee. En tule saamaan esim toimeentulotukea omistusasumisen vuoksi. Myynkö asunnon ja muutan vuokralle?
Kommentit (3)
Voithan saada jos tarvitset toimeentulotukea hetken, jos et sa lisää tukia ja asut siinä asunnossasi. Eikös siitä ole jokin laki että omaa asuntoa ei tarvitse menettää.
Asumistukileikkauksethan olo erikseen,kai?
Voit saada toimeentulotukea seuraaviin osakehuoneiston menoihin: hoitovastike, ylimääräinen vastike ja tontinvuokravastike. se osuus pääoma- tai rahoitusvastikkeesta, jolla katetaan yhtiölainan korkomenoja. erilliset lämmityskulut (kuten sähkö- tai puulämmitys) ja saunamaksu.
On v ittu, pakko mennä töihin.