Miten eroon lentopelosta?
Tekisi mieli käydä reissussa jossain Keski-Euroopassa, edellisestä ulkomaanmatkasta on jo 6 vuotta. Kamala lentopelko vaan pilaa aina ilon matkasta. Olen elämäni aikana lentänyt alle 10 kertaa. Pari ekaa lentoa meni ilman mitään ongelmia, sitten alkoi pelko ilman mitään syytä. Kädet vapisee, oksettaa ja olen kauhusta jäykkänä koneessa. Vähintään viikko ennen lentoa alkaa 24/7 stressi lennosta ja tietysti itse matkakohteessa olemisesta on hyvin vaikea nauttia, kun pitää miettiä paluulentoa. Mistä apua? Haluan silloin tällöin matkustaa koska nautin siitä muuten.
Kommentit (9)
Perinteinen suomalainen itsehoito = pari gin tonicia The Oak Barrelissa niin vapina helpottaa.
Neuvon, kuten nuo pari muutakin. Ensin lentopelkokurssille, jossa kertovat, että missään ei kuole niin vähän ihmisiä kuin lentokoneessa, etenkään onnettomuuden vuoksi. Verrattuna johonkin muuhun matkustusmuotoon. Sitten vielä ne gin-tonicit, niin kyllä se siitä.
Jos tuntuu ettei muu auta, niin käy juttelemassa lääkärin kanssa asiasta. Miedot rauhoittavat lääkkeet on helppo ja aika varma apu tuohon, eikä ole haitallisia silloin tällöin tarpeeseen käytettynä.
Kyllähän keskieurooppaan ajaa autollakin parissa päivässä.
Lentopelkoiselle suosittelen Tapion tube-kanavaa, avaa youtube ja kirjoita hakuriville #Tapioonthemove", pääset rauhallisen lentokapteenin kanssa tutkimaan lentämisen asioita. Mutta siis omalla autolla ensi kesänä suunnitelmissa ajaa länsilaitaa ranskaan, siitä italia ja itä-euroopan laitaa takaisin ylös, välimeren rantaan ei tällä kertaa lainkaan. Sinkkuna on vapaus valita reittinsä.
Lentopelkoon on kursseja, ehkä sellainen auttaisi.
Itsellä myös paha lentopelko, hikoile, tärisen ja oksettaa/pyörryttää. Henki salpautuu jne. ja lennon aikana istun paskajäykänä käsinojia puristaen. Jokainen turbulenssi, moottorin käyntiäänen muutos tai mikä tahansa pienikin muutos ajaa lähes paniikkiin. Siitä huolimatta olen itseni vuosien aikana aika monta kertaa koneeseen pakottanut. Vältän lentämistä viimeiseen asit mutta toisinaan on lennettävä jos aikoo jonnekin päästä.
Hyppää kerrostalon katolta niin pelko lähtee.
katso Lentoturman tutkinta-ohjelmaa National Geography-kanavalta...mukavaa ajanvietettä..
Vierailija kirjoitti:
katso Lentoturman tutkinta-ohjelmaa National Geography-kanavalta...mukavaa ajanvietettä..
Uskokaa tai älkää, minulla tämän ohjelman katsominen on todella auttanut lentopelkoon. Se lisää omaa tietämystä koneen toiminnasta ja myös siitä, että mitä on opittu matkan varrella ja mitä parannuksia koneisiin ja lentoturvallisuuteen on tehty kun on opittu aiemmista onnettomuuksista.
Niitä on kursseja jotka (toivottavasti) auttavat tuossa asiassa.