Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon olisit valmis maksamaan kahvipaketista?

Vierailija
12.12.2024 |

Ite varmaan 20 e mutta joisin kyllä enää vaan kupillisen päivässä. 

Kommentit (66)

Vierailija
41/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juon kyllä aivan liikaa kahvia, ehkä siksikin pitäisi vähentää. Sitähän ei vielä tiedä, miten pahasti ilmasto ensi vuonna kohtelee kahvipensaista. Jospa valmistus joudutaan kokonaan lopettamaan.

 

Vierailija
42/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Miksi tätä piti alapeukuttaa?

Miten siinä edes voisi säästää ?

Siten, että voisi kuvitella pienemmän jalostusasteen tuotteen olevan kilohinnaltaan edullisempaa. Mutta eipä jostain syystä ole.

Ehkä papuina myydään parempaa kahvia hifistelijöille?

Syy on tuotantomäärissä. Kun kustannukset jakaantuu suuremmalle määrälle, painaa se paketin hintaa alaspäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Varmaan sen mitä se maksaisi. Nyt kun tuupataan todellisuudessa kaapit täyteen kahvia niin eipä tarvitse aikoihin miettiä kahvin hintaa. Noin 3,50 euroa Juhla Mokka eli edullista.

Juhla mokka on 🤮 boomeripaskaa

 

Juhlamokka on niin parasta ja makoisaa!😄👍👍

Vierailija
44/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pavut on varmaan sen takia kalliimpia tai yhtä kalliita kuin valmiiksi jauhettu, koska niiden papujen pitää olla puhtaita. Ei voi olla oksanpätkiä tai torakoita joukossa, jotka eivät taas haittaa mitään kun kahvi jauhetaan valmiiksi ennen pakkaamista. 😂

Vierailija
45/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Miksi tätä piti alapeukuttaa?

Miten siinä edes voisi säästää ?

Siten, että voisi kuvitella pienemmän jalostusasteen tuotteen olevan kilohinnaltaan edullisempaa. Mutta eipä jostain syystä ole.

Hölmömpi saattaakin niin kuvitella, koska ei ymmärrä mistä kaikesta hinta muodostuu.

Vierailija
46/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Ei mutta saa parempaa kahvia.

Pitäisikö kahvipavut myös paahtaa itse? Saisi sopivan tummaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parisen mummonmarkkaa. 

Ei köyhä eikä kipee

Vierailija
48/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Varmaan sen mitä se maksaisi. Nyt kun tuupataan todellisuudessa kaapit täyteen kahvia niin eipä tarvitse aikoihin miettiä kahvin hintaa. Noin 3,50 euroa Juhla Mokka eli edullista.

Juhla mokka on 🤮 boomeripaskaa

 

Mun mies juo vaan sitä. 

Miss Elli21

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin juuri Cafe Parisien-paketin Salesta 8,79€ . Siinä mun kipuraja tällä hetkellä.  Jos kovasti vielä kallistuu täytyy vaihtaa halvempaan merkkiin. 

Vierailija
50/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saman verran kuin kannabispaketista, onhan ne toisistaan riippuvaisia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Miksi tätä piti alapeukuttaa?

Miten siinä edes voisi säästää ?

Siten, että voisi kuvitella pienemmän jalostusasteen tuotteen olevan kilohinnaltaan edullisempaa. Mutta eipä jostain syystä ole.

Hölmömpi saattaakin niin kuvitella, koska ei ymmärrä mistä kaikesta hinta muodostuu.

Todella monissa tuotteissa se menee juuri niin, että vähemmän käsitelty on halvempaa. Sitä ei moni hölmömpi ole huomannut.

Vierailija
52/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Kyllä, 500g kestää kaksi viikkoa kahden hengen etätöitä tekevällä pariskunnalla. Kahvia juodaan 4- 8 kuppia yhteensä päivässä. Lisäksi kahvi on laadukkaampaa ja maistuu paremmalta kuin nuo perus marketti paketit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle 5€/paketti. En muista, että olisin ostanut normaalihintaisia kahvia kuin joskus opiskeluaikana, kun en tiennyt hintoja.

Vierailija
54/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Miksi tätä piti alapeukuttaa?

Miten siinä edes voisi säästää ?

Siten, että voisi kuvitella pienemmän jalostusasteen tuotteen olevan kilohinnaltaan edullisempaa. Mutta eipä jostain syystä ole.

Ehkä papuina myydään parempaa kahvia hifistelijöille?

Syy on tuotantomäärissä. Kun kustannukset jakaantuu suuremmalle määrälle, painaa se paketin hintaa alaspäin.

Eihän papuja tarvitse erikseen tuottaa. Siinä itse päästään paljon helpommalla kuin jauhamalla kahvi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle 4 euroa on sopiva hinta kahvipaketille. Hamstraan aina kahvitarjouksista niin paljon, että varmasti pärjään seuraavaan tarjoukseen asti. En ole kauppaketju-uskollinen, kun etsin tarjouksia mielestäni normaalisti törkeän hintaisista tuotteista.

Vierailija
56/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

7,55 maksoi Prsidentti-kahvipaketti. Kestää aika tarkkaan kaksi viikkoa, kun juon kaksi mukillista päivässä. Ehkä vielä tuplahinnan maksaisin, vaikka jo vähän nikotellen.

Vierailija
57/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ihan valmis maksamaan kahvipaketista 3,45 euroa!

Vierailija
58/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Varmaan sen mitä se maksaisi. Nyt kun tuupataan todellisuudessa kaapit täyteen kahvia niin eipä tarvitse aikoihin miettiä kahvin hintaa. Noin 3,50 euroa Juhla Mokka eli edullista.

Juhla mokka on 🤮 boomeripaskaa

 

Kyllä se tummapaahtoisena menettelee.

Vierailija
59/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaako siinä säästää, jos jauhaa itse pavuista?

Miksi tätä piti alapeukuttaa?

Miten siinä edes voisi säästää ?

Siten, että voisi kuvitella pienemmän jalostusasteen tuotteen olevan kilohinnaltaan edullisempaa. Mutta eipä jostain syystä ole.

Ehkä papuina myydään parempaa kahvia hifistelijöille?

Syy on tuotantomäärissä. Kun kustannukset jakaantuu suuremmalle määrälle, painaa se paketin hintaa alaspäin.

Eihän papuja tarvitse erikseen tuottaa. Siinä itse päästään paljon helpommalla kuin jauhamalla ka

Oisko tuotantolinjassa peräti yksi ylimääräinen vaihe: jauhatus.

Vierailija
60/66 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sen verran riippuvainen kahvista että maksaa mitä maksaa niin ostan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kaksi