Hieman hämmentävä tilanne mutta miten auttaa ystävää hädässä?
Ystävälläni on todella vakava huumeongelma. Tähän syynä rankka lapsuus ja aikuis iällä puhjennut joku vaikea sairaus ettei tule saamaan lapsia kuin ehkä hedelmöityshoidoilla.
Ystävä käy juttelemassa päihdeongelmastaan ja tällä hetkellä on korvaushoidossa. Mutta nyt alkanut puhumaan ihan tosissaan lapsen suunnittelemista kuinka menisi hoitoihin jne..
Itse olen sitä mieltä että kannattaisi hoitaa ensin itsensä kuntoon eikä hätäillä asian kanssa. Pelkään lähinnä pahinta ettei kaikki menisikään hyvin niin kuin päässään miettii vaan ongelmat pahenisi ja lapsi lähtisi huostaan. Pahimmassa tapauksessa heti syntymästä alkaen.
Mietin tässä olenko ihan tajuttoman hölmö jos mietin tälläisiä ja pitäisin suuni kiinni vaan. Ja antaisin ystäväni haaveilla vauvasta kera kalliitten hoitojen kanssa. Vai puutunko tilanteeseen ? Ja miten sanoisin mielipiteeni niin ettei tämä suuttuisi lopullisesti tai pahoittaisi mieltään?
Tosin enhän minä tiedä millainen äiti ystävästäni tulisi. Mutta pelkään pahinta.
Kommentit (5)
Eihän asia kuulu sinulle millään lailla. Pyay erossa.
En minä halua ystäväni tuomita mutta välillä pitäisi miettiä järkevästi ennen lapsen tekoa.
Unohtui tämä kirjoittaa aloituksesta.
Ap
Ei varmaan ainakaan julkisella pääse hedelmöityshoitoihin, jos on aktiivinen päihdeongelma.
Ei varmaan yksityiselläkään. Eli asia tuskin etenee, ennen kuin hän saa hoidettua itsensä kuntoon.
Vierailija kirjoitti:
Ei varmaan ainakaan julkisella pääse hedelmöityshoitoihin, jos on aktiivinen päihdeongelma.
Ei varmaan yksityiselläkään. Eli asia tuskin etenee, ennen kuin hän saa hoidettua itsensä kuntoon.
Se on tällä hetkellä korvaushoidossa ja äijänsä kanssa polttelee pilvee mutta pahimmat vissiin jäänyt taakse mutta retkahduksia pahimpiin tullut välillä.
Ensin kuiville ja vasta sitten lapsi. Nyt jos alkaa lasta hankkia aiheuttaa vakavia vaurioita lapselle ja huostaanotto on myös mahdollinen. Yritä keskustella asiasta rauhallisesti.