Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

F 50 ja F 50.1 pohdintaa

Vierailija
03.12.2024 |

Onkohan, miten yleistä, että anoreksia diagnoosina on pelkkä anoreksia (f50), eikä epätyypillinen anoreksia (f50.1), vaikka ihmisellä olisi alhaisesta painosta huolimatta säännölliset kuukautiset? Aikuisiällähän sitä asiaa ei välttämättä edes kysellä ollenkaan aikuispsykiatriassa (somaattisen puolen lääkäriä ei tavata milloinkaan), joten kirjaimellisesti ei aina diagnoosin kriteerit edes täyty. Joskus toki tarkempana diagnoosina voi olla menkkojen takia epätyypillinen anoreksia (lievempi sairaus tilanne?), mikä on kirjaimellisemmin totuuden mukaista.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anoreksia-diagnoosi ei vaadi kuukautisten puuttumista. Miksi niin luulet?

Vierailija
2/4 |
03.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus aikoinaan tuli kiisteltyä psykiatrin kanssa aiheesta. Ei sitten enää ollut mitään vastaan sanomisia (ihmettelyä aiheesta; totuuden etsimistä ), kun diagnoosiksi hän laittoi sen epätyypillinen anoreksia tilanteen. Eihän niitä terveydenhuollon käyttämiä käytäntöjä voi mitenkään tietää ilman keskustelua aiheesta. Nykyään tietenkin saa tietoa paremmin kuin ennen vanhaan. Missä tilanteissa sitä epätyypillistä diagnoosia sitten käytetään, jos ei tuossa menkat puuttuu tilanteessa? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki ei täytä anoreksian oireita täysin. Osalla on anoreksia ja menkat tai epätyypillistä käytöstä anoreksialle. Esim. Kausittainen anoreksia 

Vierailija
4/4 |
03.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syyllistämälläkin (kasvatustapakin ennen vanhaan) on saatu pidettyä ihmisten painoa luonnollista (?) painoa korkeammalla