Milloin viimeksi luit todella koukuttavan kirjan?
Sellaisen, ettet malttanut laskea käsistäsi vaan luit melkein siltä istumalta loppuun? Mikä kirja oli kyseessä?
Kommentit (18)
Siitä on aikaa. En taida edes enää muistaa.
Luen sellaista parhaillaan. Jon Fosse: Melancholia I-II.
Viimekuun puolella luin
Barbara O'hare - Sairaala: vangittu, huumattu, hyväksikäytetty
Syksyllä luin Maapallon ympäri, kirjoittaja saattaa olla Maggie Shipstead. Suosittelen!
Kaikki taivaan sini. Melissa Da Costa. Sain sen juuri luettua. Aivan ihana! Itketti ja nauratti ja sai haaveilemaan.
Matti Rönkä: Onnen kaukoranta
Tunnelmallinen kirja nostalgian nälkään.
Luin viikonloppuna
Juuri luin Arto Satosen uuden kirjan Nyt töihin!
Suosittelen.
https://www.instagram.com/p/DC6E6sWtNXq/?utm_source=ig_web_copy_link
Ehkä joskus 20 vuotta sitten, en muista mikä olisi ollut.
Tällä viikolla luin, Jussi Adler-Olsen: Selli.
Kyllä melkein kaikki lukemani kirjat on olleet koukuttavia. Jos eivät ole, jäävät mulla helposti kesken.
Kaksi tulee mieleen lähiajoilta. Ritva Hellsten Raija ja Meri Eskola Ehdin rakastaa häntä. Molemmissa omaelämäkerrallisia aineksia. Tai Raija enemmän kirja edesmenneestä sisaresta, kirjailija Raija Siekkisestä.
Antti Heikkisen Rautavaara
Nauroin ääneen ja surkuttelin vuoronperään. Rautavaaran kunnan elämää kahden sadan vuoden ajalta erään suvun kautta kerrottuna. Hieno kirja! Kuten muutkin Heikkisen kirjat. Ihanaa murretta ja ihmiskohtalot todentuntuisia.
Viimeksi eilen illalla. Kirja oli Hervé Le Tellierin Poikkeama. Sitä olisi vaikea jättää kesken jo pelkästään scifi-elementtejä sisältävänä trillerinä tai koukuttavana kokoelmana henkilökuvia erikoiseen tilanteeseen joutuvista ihmisistä. Mutta kirjailija tekee kokonaisuudesta vielä herkullisemman viittauksilla ja lainauksilla eri aikakausien kirjallisuudesta, antiikista populaarikulttuuriin aina räppiä myöten, luo kirjan sisälle kuvitteellisia toisia teoksia sekä hahmojensa esittämillä argumenteilla haastaa lukijankin pohtimaan olevaisen luonnetta: elämmekö vain simulaatiossa?
Lasten kirja: Ruukin arvoitus. Luin lapselleni ja nappasi kyllä aikuisenkin niin mukaansa, että tuskin maltettiin laskea kirjaa käsistä.
Merlin Sheldraken Näkymätön valtakunta. Tietokirja sienistä. Erikoisia eliöitä. Marraskuussa luin.
Tuosta Konflikti-sarjasta innostuin lukemaan pari Helena Immosen trilleriä. Olivat erittäin koukuttavia.
Koukuttavin ja vaikuttavin kirja, jonka olen koskaan lukenut, oli viime syksynä lukemani Madeline Millerin Song of Achilles.
In memoriam. Kertoo ensimmäisen maailmansodan kahdesta sotilaasta jotka rakastuvat toisiinsa, vaikka se on kiellettyä.