Asiasta tietävät! Saako pienen lapsen pissattaa hätätilanteessa missä vain?
Tuleeko siitä rikesakko jos poliisi näkee? Koiriahan saa ulkoiluttaa myös kaupungissa, niin onko lapsen pissa pahempi kuin koiran?
Eilen väittelin asiasta yhden ihmisen kanssa ja oltiin eri mieltä. Mitä palstalaiset sanoo?
Kommentit (12)
Ei. Koska voi joutua syytteeseen alastomuuden näyttämisestä julkisella paikalla.
Kai kesäisin ainakin jossain rannan nurkilla.
Vierailija kirjoitti:
Ei nyt sentään kenenkään pihalla! Jossakin piilossa, niin kenelläkään ei ole mitään sanomista.
Niin tottakai oletuksena siis, että julkisilla paikoilla. Eihän koiriakaan ulkoiluteta toisten pihoilla. Ap
Täytyy pissattaa heti sopivassa paikassa, ei lapsi pysty pidättämään
Samat lait koskee aikuisia ja lapsia. Saahan aikuisetkin sakot jos virtsaa julkisilla paikoilla
Vai että asiasta tietävät.
En usko että löytyy niin nipo poliisi, ettei ymmärtäisi. Mutta kaupunkialueella on runsaasti vessojakin. Ja järkeä voi käyttää, eli ei tietenkään "missä vain".
Ei minne tahansa. Kukaan/mikään ei saa kuseksia kadulle ja seinille. Olen itsekin lapsen pissattanut kaupungilla ja etsin puskan. Silloin emme päässeet kahvilan vessaan eikä lähellä ollut mitään paikkaa. Mielummin puskan juureen kun housuun.
Kaupan irtokarkkihylly on hyvä paikka, siihen voi laittaa lapsen istumaan ja pissa katoaa sinne mässyjen sekaan.
En nyt minkään kadunvarsipuun tai katuvalon juureen tai porttikonkiin alkaisi pissattaa. Joku puska puistossa ihan ok.
Jonkinlainen näkösuoja ja virtsan imevä alusta on vähimmäisvaatimukset. Olen ihan aikuisenakin käynyt tiheässä laajassa pusikossa pissalla puistossa (hyvä näkösuoja joka suuntaan, kaverien kanssa tarkastettiin asia).
Vierailija kirjoitti:
Samat lait koskee aikuisia ja lapsia. Saahan aikuisetkin sakot jos virtsaa julkisilla paikoilla
No höpö. Useamman kerran olen pojat pissauttanut milloin missäkin ja milloin mihinkin. Ohimenijöitä tuntuu lähinnä naurattavan kun pieni herra nostaa jalkaa linja-autopysäkin merkkiin. Väittäisin et alle 8 v kuseksiin heti kun tarve ja polliisi tuskin muuta kuin hymyilee.
Itse kusen vaikka hautausmaalle jos siltä tuntuu..tai porttikongiin..paikalla ei ole niin väliä,kuppilassa menee usein kännipäissään vessan lattialle..
Ei nyt sentään kenenkään pihalla! Jossakin piilossa, niin kenelläkään ei ole mitään sanomista.