Montako välivuotta vietitte lukion jälkeen?
Ja kauanko kesti, että löysitte sen alan mitä haluatte opiskella ja ylipäänsä pääsitte opiskelemaan?
Mitä teitte välivuoden/välivuosien aikana?
Kommentit (40)
24:s menossa, haen edelleen vuosittain lääkikseen.
2. Oli tuskaa ja paskaa, mutta ilman sitä en olis se tyyppi joka oon tänään :)
Puolitoista, jos niitä välivuodeksi voi kutsua. Ensin olin armeijassa ja sitten raksalla töissä, koska halusin opiskella rakennusinsinööriksi ja työkokemuksesta sai lisäpisteitä.
En yhtään. Hain lääkikseen ja pääsin
Pidin 4,5 välivuotta kesken lukion. Menin sitten aikuislukioon, ja suoritin siellä lukion loppuun. Sen jälkeen pääsin heti yliopistoon.
20 vuotta mennyt eikä ole kukaan huolinut töihin tai koulutukseen
M39
Pääsin 71. varasijalta opiskelemaan.
Välivuosia ei kannata pitää. Opiskele vaikka liiketaloutta, jos et tiedä mitä haluat. Liiketaloutta tarvitset joka alalla ja ihan yksityiselämässä (sähkön kilpailuttaminen, palkkakuitin tarkistaminen, kuukausibudjetin teko, veroilmoituksen tarkistis jne). Osa niistä opinnoista saat sitten hyväksiluettua, kun löydät oman alasi.
Vietin yliopistossa kuusi välivuotta.
Yhden välivuoden ja yhden opiskeluvuoden väärällä alalla. Onneksi ei ollut aikanaan ensikertalaisuuskiintiöitä.
tosin pääsin sitten nykyiselle alalle ilman varsinaista alakohtaista koulutust, jonka hankin vasta n. 15 vuoden työuran jälkeen.
En päässyt yliopistoon minne halusin, mutta pääsin sen sijaan amk:iin. Kävin syksyn sitä ja talvella lopetin sen valmistautuakseni taas yliopiston pääsykoerumbaan. Pahaksi onneksi intti alkoi ennen pääsykokeita ja tämäkin sisäänpääsy vesittyi. Kun pääsin intistä luin vielä kerran pääsykokeisiin ja pääsin vihdoin haluamaani yliopistoon.
Pidin lukion jälkeen kaksi välivuotta. Kävin ensin intin pois alta ja sitten menin töihin. Opiskelin siinä samalla myös yöelämää ja naisia.
Sitten pääsykokeiden kautta opiskelemaan ja myöhemmin paperit kourassa työelämään.
En yhtään, 70-luvulla opiskeltiin ja mentiin töihin ja oltiin onnellisia.
Neljä: vuosi kauppaoppilaitoksessa, vuosi töissä, vuosi kansalaisopistossa, vuosi töissä. Sitten ensimmäisellä yrityksellä sisään yliopistoon halutulle alalle.
Kaksi. Ensimmäisen aikana lähdin au pairiksi, oli kamala kokemus ja tulin kesken takaisin. Sitten olin toista vuotta töissä, kunnes pääsin yliopistoon. Opinnot jäi kesken sairastumisen takia, tein vuosia hanttihommia kunnes sairastuin lisää enkä enää kyennyt töihinkään. Seuraavat kymmenen vuotta meni sumussa, nyt oon just aloittamassa amisopinnot. Turhalta tuntuu koko elämä, mutta puuhastelenpahan nyt jotain kunnes kuolen.
Nolla. Opiskelemaan alalle, jonka oikeudesta en tiedä, vaikka valmistumisesta jo kauan.
Jaa, en tarkkaan muista, joku 30v. Oli silloin ikuinen opiskeluoikeus, jatkoin, eli aloitin uudestaan vuosi sitten yhteiskuntatieteellisessä.
8 vuotta. Parhaat vuodet elämässä, nyt jo yli 10v oravanpyörässä.
Vierailija kirjoitti:
En yhtään, 70-luvulla opiskeltiin ja mentiin töihin ja oltiin onnellisia.
Noinhan se menee, mutta normaali ihminen ei kiusaa muita tuollaisilla loppukaneeteilla.
kaksi