Keksittekö selityksen, miksi tyynyliinat rupeavat haisemaan oudolta, kun ovat olleet jonkin aikaa pesun jälkeen kaapissa?
Samaa materiaalia olevat lakanat eivät haise.
Jääkö niihin jotain rasvaa hiuksista tms. joka ei lähde pesussa kunnolla pois? Auttaisiko, jos laittaa 95 asteen pesuun?
Kommentit (69)
Mun mielestä kaikki pyykki haisee seistyään kauan kaapissa käyttämättömänä. En todellakaan tajua mistä se johtuu. Meillä kotoisasti kutsutaan sitä leikillään "sudenpesän" hajuksi.
Todennäköisesti olet laittanut ne vielä hieman kosteana kaappiin ja ovat siellä alkaneet keräämään hometta
Itsekin ihmetellyt. Pyyhkeet ja lakanat ovat samassa kaapissa, mutta vain lakanat alkavat haisemaan. Pesen kaikki 60 asteessa.
En kyllä tiedä. Minun tyynyliinat tuoksuu ihan hyvälle. Pesen 60 asteessa kaikki petivaatteet.
Niin se on aina ollut ja niin se tulee aina olemaan. Oletan, että se johtuu MDF levyistä mistä kaapit on rakennettu ja ilma ei kierrä kaapissa riittävästi.
Kuinka läheltä pitää haistella? Mankeloitko? Pulveri vai nestemäinen? Pesuohjelma? Missä kuivatus?
Minulla ei ole ikinä alkaneet mitkään tekstiilit minkäänlaisessa kaapissa haisemaan.
Kaapille haisevat ne pitkään käyttämättä olleet. Häviää kyllä 60 asteen pesussa.
Mulla tietyt tyynylakanat alkavat haisemaan. Varmaan ilma ei kierrä ja kaapin hajut tarttuvat niihin
Vierailija kirjoitti:
Kuinka läheltä pitää haistella? Mankeloitko? Pulveri vai nestemäinen? Pesuohjelma? Missä kuivatus?
tyynyliinaa tulee haistelua aika läheltä, kun ainakin mulla on tapana laittaa pää tyynylle nukkuessa.
Hiuksista jää jotain rasvajäämiä pesusta huolimatta, jos vain tyynyliinat haisevat. Tunnistan itsekin ilmiön. Pese välillä 80-90 asteessa, huom. kuumassa värillisiä pestessä pitää olla aidosti valkaisuaineeton kirjopesuaine. Myös esipesu ennen varsinaista pesua auttaa. Jatkossa kannattaa vaihtaa tyynyliinat useammin kuin lakanat.
Minulla alkaa myös haisemaan. Haju ei ole homeinen, eikä liityy siihen. Väittäisin että se liittyy jotenkin pesuaineeseen ja sen jäämiin lakanassa.
Kyllähän niihin se kaapin haju tulee, myös vaatteisiin, jotka on pitkään käyttämättä. Meillä on kyllä vähemmän lakanoita ja ovat siis useammin käytössä kuin tyynyliinat, ehkä lakanat ei siksi ehdi ummehtua?
Vierailija kirjoitti:
Mun mielestä kaikki pyykki haisee seistyään kauan kaapissa käyttämättömänä. En todellakaan tajua mistä se johtuu. Meillä kotoisasti kutsutaan sitä leikillään "sudenpesän" hajuksi.
Saman oon huomannut, ärsyttävää.
Minulle tuntematon ongelma.