Onko tiskipöytäsi ja keittiötasosi tip top joka ilta?
Eli kaikki tiskit koneessa/tiskattu. Astioita ja ruokatarvikkeita tai muuta tavaraa (poislukien ne, joiden tarkoittettu paikka on tasolla, esim kahvinkeitin yms.) ei loju tasoilla. Muruset, roiskeet ja muut jäljet on siivottu. Puhutaan normaalista arjesta ja normi viikonlopuista. Juhlien jälkeen voidaan siivota seuraavana päivänä.
Kommentit (15)
Vaikka olen lomakodissa ollut jo 5 vkoa yksin siivoan keittiön pari kertaa päivässä ja on ihana tulla aamulla siistiin keittiöön.
Miehen ollessa kotona hän tosin tekee evästä vielä mun nukkumaanmenon jälkeen joten ei aina onnistu mutta yksin ollessa nautin tästä!
Totta kai. On yleensä aina, joskus saattaa jonkun tunnin joku kippo lojua. Keräilen ihan muita asioita, kuin sotkua
Ei varmasti, koska olen itsellinen ja vapaa peräkammarin poika!
Ei ole iltaisin oikeastaan koskaan tiptop.
Pesen keittiön tasot ja hellan aina ennen kuin alan laittaa ruokaa, tiskit menevät koneeseen suoraan käytön jälkeen. Mies tyhjentää koneen aamuisin.
Keittiö on aina järjestyksessä, mutta tosiaan tasot tulee pestyä vasta ennen ruoanlaittoa. Me syömme yleensä iltaisin vasta 8 maissa eikä sen jälkeen enää huvita siivoilla.
Aina on.Kaikki käytön jälkeen pesuun ja paikalleen.Siinä ei montaa minuuttia mene.
Ei ole aina tip top, tuskin koskaan. Mutta aina yleissiisti.
Siivoan keittiön aina ruoan laiton ja muun jälkeen. En pidä sotkusta ja päivä on pilalla jos aamulla keittiössä sotkua tai muuallakaan
Tiskejä on välillä hieman, ei ole tiskikonetta ja tiskaan mieluummin 2 päivän välein kuin joka pv. Paistinpannut tms. tiskaan kyllä aina heti.
On. Ollaan miehen kanssa molemmat kokkeja ja kumpikin inhoaa aamulla mennä epäsiistiin keittiöön. Jompikumpi aina siivoaa keittiön ennen nukkumaanmenoa niin, että tiskipöytä kiiltää! Tästäkään (kumpi siivoaa) ei tule riitaa: menee aika automaattisesti tasan tai niin, että kun yksi kokkaa niin toinen siivoaa, mutta kumpikin huuhtoo käyttämänsä kapineet heti käytön jälkeen niin etteivät jää kuivettumaan (tiskikonetta ei ole). En vois asua sellaisen miehen kanssa, jolle tämä ei ole itsestäänselvyys.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole iltaisin oikeastaan koskaan tiptop.
Pesen keittiön tasot ja hellan aina ennen kuin alan laittaa ruokaa, tiskit menevät koneeseen suoraan käytön jälkeen. Mies tyhjentää koneen aamuisin.
Keittiö on aina järjestyksessä, mutta tosiaan tasot tulee pestyä vasta ennen ruoanlaittoa. Me syömme yleensä iltaisin vasta 8 maissa eikä sen jälkeen enää huvita siivoilla.
Vastaavaa täällä... Aina on hyvä perusjärjestys eikä tiskejä loju, mutta tasot tulee kiillotettua vasta silloin kun keittiötä alan käyttää.
Joo, olen aamuäreä, ja saisin hirveän raivonpuuskan aamulla herätessä mikäli keittiö ei olisi siisti!
Siistiä!