Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hauska juttu Selänteistö ja veroista

Vierailija
09.10.2024 |

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0b8659a-193c-4490-9363-b76f080d94ac…

Tuossa mainittiin ilmiö jossa ihan vahingossa lottovoitolla, perinnöllä tai hyvällä naimakaupalla rikastuneet pitävät itseään ansiokkaana varallisuuden syntyyn. Puhuvat mielellään siitä miten säästäväisiä ja ahkeria ovat olleet. 

Tämä soitti kelloa: olin ennen sijoituspankissa töissä ja muistan hämmästelleeni juuri sitä että nämä rahansa puhtaasti tuurilla saaneet tosiaan usein kehuivat kovaa työtään ja yrittäjyyttään. Joskus kehu kohdistui toki siihen rahat tienanneeseen mutta selvästi samaistuvat itsekin tähän ahkerikkoon. 

Oletteko törmänneet samaa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki tapaukset ovat vähän erilaisia. Itse kannattaisin perintöverosta luopumista kokonaan. Verotetaan jo moneen kertaa verotettua. Olen maksanut samasta omaisuudesta perintöveroja jo kolmannessa polvessa. Jokainen polvi joutui ottamaan lainaa että selvisi ja ei todellakaan ole suku vaurastunut, vaikka kaikki ovat töitä tehneet.

Vierailija
2/2 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En suuremmin pidä Selänteistä, mutta ei se heidän (tai siis Teemun, heillähän on avioehto) omaisuus mitenkään vahingossa ole tullut. Sopii mennä kokkeilemaan ammattiurheiljan elämää 20v ja katsoa kuinka "vahingossa" siinä asiat tapahtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä yksi