Minkälaista elämä oli vuonna 1999?
Kommentit (19)
Silloin ihmiset alkoivat pikkuhiljaa olla nenä kiinni kännykässä. Yläasteella matopeli oli iso juttu. Tilanne paheni huomattavasti parissa vuodessa.
Köyhää. Olinkohan juuri päässyt eroon myös väkivaltaisesta vainoajasta. Mutta ei se ainoaksi hankalaksi kontaktiksi jäänyt.
Parempaa. Ei ollut somea, eikä töissä kiirettä. Samat hommat, jotka silloin teki 5 ihmistä, on nyt yhden ihmisen kontolla.
Opiskelua, biletystä, hauskanpitoa, matkustelua. Ihanaa aikaa, joka ei koskaan palaa
Internet oli vapaa, eikä netissä pörrännyt silloin pahimpia ääliöitä.
Vauva- palsta oli silloin jo olemassa, olin 24v. Oli vain yksi alue tällä sivustolla, eikä erikseen seksi ym Vauvan palstoja.
Vauva palsta vuonna -99 oli oikeasti vauvoihin liittyviä asioita. Kysyttiin mielipidettä vaipoista, korvikemaidoista ja vauvanhoito-ohjeita. En edes muista milloin homma levisi käsistä ja tuli av.
Rakastuin. Ihanaa aikaa, muistelen lämmöllä.
Melkolailla samanlaista kuin nykyisinkin. Töitä tehtiin ja harrastettiin. Enemmän oma elämäntilanne on muuttunut kuin ympäröivä maailma. Olin silloin eronnut avovaimostani ja suunnittelin muuttavani Lontooseen, johon lähdinkin vuonna 2000.
Sieltä löytyi nykyinen vaimo ja palasimme Suomeen ja menin takaisin entisiin hommiini. Sen jälkeen elämä on jatkunut hyvin samanlaisena. Omaisuutta on kertynyt, muttei elämä ole siitäkään miksikään muuttunut. Harrastuksekin on edelleen samat. Samoin ystävät, syömiset, musiikkimaku jne.
Diesel maksoi alle 70snt/litra. Good old times.
Hirveät velat niskassa ja tein 2 työtä. Rahat eivät riittäneet mihinkään.
Pelättiin vuosituhannen vaihtumista ja oltiin varmoja että koko internet kaatuu. Mikä pettymys hysteerikoille kun mitään ei tapahtunutkaan.
Halvempaa kuin nyt. Oli varaa matkustella.
Silloin kokoomus leikkasi kaikesta kaapista.
Nousukausi ja ensimmäiset oikeasti kansainväliset suomalaiset sukupolvet. (Ylempi) Keskiluokka eli oikeastaan samanlaista elämää kuin nykyäänkin. Suomessa ja suomalaisissa ero vuoteen 1989 oli huima, se oli aivan kuin eri maailmasta. Nykyakaisen elämäntyylin voi katsoa alkaneen juuri 90-kuvun lopusta.
Salkkarit alkoi ja kaikkien tyttöjen unelmien poikaystävä oli Saku Salin. :D
Palasin töihin äitiysloman jälkeen. Sain uuden työtehtävän ja firmalla meni lujaa.