Jos sulta tilataan vaikka 2 litraa jauhelihakeittoa, paljonko pyydät?
Niin että käteen jäisi jotain mutta silti edullisempaa kuin ravintolassa.
Kommentit (21)
Ainekset maksaa alle 10e joten 15-20e, silloin annoshinta on n 2,50- 3,30e
Vierailija kirjoitti:
Ainekset maksaa alle 10e joten 15-20e, silloin annoshinta on n 2,50- 3,30e
Riippuu aineksista.
Riippuu kuinka hyvät aineet ja kuinka paljon. Hinta olisi 1,5-2 kertainen. Jos parinkympin keitto niin kai siitä 30€ ainakin pitäisi saada
Eli jos siis duunina tekisin? Valmistaminen kestää sen puolisen tuntia, kuorimiset, ruskistamiset, pilkkomiset. Hautumista ei tarvitsisi kuin seurata. Sitten kun ottaa kaupassa käynnin mukaan, niin menee tunti. Kannattaisi kerralla tehdä esim. 10-15 litraa ja ja myydä useita kahden litran settejä, niin silloin saisi laskettua litrahintaa. 2 litraa on niin pieni annos! Että siinä hinta nousisi todella kalliiksi.
Jäähdyttäminen kylmällä säällä olisi helppo, mutta pakkauset toki maksaisi.
Ja vasta sen jälkeen tulee tietty ne ainesosat. Jos annos olisi vain kaksi litraa, niin jauhelihapaketista jäisi yli, mutta koko paketti pitäisi silti ostaa..
Aineet ja 30e tuntipalkka työstä...
Ei ole y tunnusta eli en voisi myydä.
En tekisi minkään litran mukaan. Normaali neljän hengen annos ja paketti jauhelihaa. Siitä tulee sen mitä tulee.
Miksi kysyt? Esim. joku naapurin vanha yksin asuva eläkeläismies, jolta ruuanlaitto ei onnistuisi, kysyisi, että kun teette ruokaa, niin olisiko mahdollista, että tekisitte isomman annoksen, että hän voisi aina pariksi päiväksi ostaa sitä? Ja maksaisi käteisenä? Joku tuollaisen skenaario itselleni tulisi mieleen.
Vai onko sinulla tarkoitus mennä kahden litran jauhelihakeittopurkkeja myymään jonnekin torille? Tai myydä jossain kahvilassa? Vai mikä juttu tämä on?
Laita reilusti vettä niin saat hyvin katetta!
Ei keneltäkään tilata ruokaa, jos henkilö ei satu omistamaan ravintolaa tai pitopalvelua!
Jos joku vähävarainen eläkeläinen kysyisi teenkö samalla hänelle toisinaan- tekisin tarvikkeiden hinnalla tai veisin ilman korvausta.
Jos joku itsekin kykenevä kysyy niin tarvikkeiden hinta+ kaupassa käynti+ sähkö+työ noin 20€/tunti valmistuspalkkaa.
Vierailija kirjoitti:
Ei keneltäkään tilata ruokaa, jos henkilö ei satu omistamaan ravintolaa tai pitopalvelua!
Kyllä sitä tilataan ystävien kesken kaikenlaista. Esim täyte ja voileipäkakkuja ja maksetaan myös tekopalkkaa.
Vierailija kirjoitti:
Pillua tai suuta olisi hyvä saada.
Kaltaisiasi ääliöitä Suomessa riittää joka ketjuun öyhöttämään. Moukka olet.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei keneltäkään tilata ruokaa, jos henkilö ei satu omistamaan ravintolaa tai pitopalvelua!
Kyllä sitä tilataan ystävien kesken kaikenlaista. Esim täyte ja voileipäkakkuja ja maksetaan myös tekopalkkaa.
Kahden litran annos jauhelihakeittoa, kuka tilaa ystävältä tuollaisen? Jokainen osaa keiton ihan itse valmistaa. Pitääkö käydä palveluna vielä viemässä kotiin?
Eri asia, jos ystävä on sairas. Silloin autetaan ystävää, eikä pyydetä sitä rahaa ja lasketa tuntipalkkoja.
Paljastuiko tämä taas yhdeksi tällaiseksi avaukseksi, jossa ap ei koskaan palaa ketjuun kertomaan, mikä skenaario tässä olisi takana ja miksi kysyy?
Pillua tai suuta olisi hyvä saada.