podme, spotify ja muut pod alustat ja tekoäly
Kuinka monia ärsyttää että nykyään lähes kaikki podit on tuotettu tekoälyllä? Ja mistä sen huomaa. Normaali puhe on erilaista kuin tekoälypuhe. Eräässä podissa jopa teksti on käännetty suomeksi kääntäjän kautta ja tekoäly puhui. Enpä jaksanut kauan kuunnella ja tekijä pääsi ei seurattujen joukkoon. Kuuntelen paljon podeja ja muutos tekoälyyn siirtymissä on ollut kesän aikana suuri. Spotifyssä on vielä muutama henkilö joka tekee minua kiinnostaa sisältöä omana itsenään. Toivottavasti vielä tulevaisuudessakin joku jaksaa tehdä podeja ihan omana itsenään.
Kommentit (3)
Korvia kutittaa sisältä, kun joutuu kuuntelemaan tekoälyn lukemia uutisia. Ensimmäinen uutinen mene "onpa rauhallinen ja selkeä ääni"... toinen .. "voi he...ttti samalla lailla" ja kolmas "eiiii... arrgghhh... kananavan vaihto".
En oikeastaan ikinä kuuntele mitään sattumanvaraisia podcasteja vaan sellaisia, jotka ylipäätään ovat tunnettuja ja arvostettuja. Esim. The Joe Rogan Experience ja The Diary of a CEO.
Sorry! En saanut mielipidettäni julkaistua ilman tuota typerää kyselyä