Lue keskustelun säännöt.
Kysymyksiä yksityisestä perhepäivähoidosta
09.02.2007 |
Mitä eroa kunnallisella ja yksityisellä perhepäivähoitajalla on? Onkohan yksityinen jotenkin ' parempi' ? Itse olen aina jotenkin kammonnut pphoitajia, mutta nyt olenkin ruvennut ajattelemaan että se olisi lapselleni (hoitoon mennessään 1 v 7 kk ) parempi vaihtoehto. Kertoisitteko joilla on kokemusta yksityisistä perhepäivähoitajista =). Ainakin sen hyvän puolen keksin, että hoitajan voi itse valita, kun taas kunnallisella hoitaja käsittääkseni osoitetaan.
Niin ja kuinka paljon tulee yksityinen pph maksamaan Helsingissä, onko paljon kalliimpi kun kunnallinen?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ja yksityinen voi ottaa maksuakin sen verran kuin haluaa, eli ei ole sidottu kunnallisiin maksukattoihin. Yksityiselle hoitoon saa ainakin Espoossa yksityisen hoidon tukea, määrä vaihtelee kunnittain. Yksityinen hoito voi olla taloudellisesti kannattavaa etenkin jos tulot on sitä luokkaa, että kunnalliset maksut olisi joka tapauksessa maksimissa. Meillä esim. Espoossa on nyt yli 3-v:n hoitomaksu tuen jälkeen pari kymppiä kalliimpi kuin kunnallisella olisi. Alle 3-vuotiaana oli paljon halvempi, koska alle 3-V:n kuntalisä oli niin paljon parempi. Päiväkodissa olisi maksettu se maksimi, yksityisellä jäi vain 75 e kuukaudessa.
Yksityisen haittapuoli voi olla se, että niillä ei ole varahoitoa, kannattaa selvittää onko. Eli jos pph sairastuu, tai sen omat lapset sairastuu, niin varapaikkaa ei ole, siitä on huolehdittava itse. Meillä on 1,5 vuoden aikana käynyt kaksi kertaa niin, ja silloin on jompi kumpi vanhempi jäänyt kotiin. Yks. pph on yrittäjä, eli hoitaa itse kaikki veronsa ja maksunsa siitä palkasta, joten kannattaa pyytää nähtäväksi ennakkoperintärekisteriote, jotta tietää sen hoitavan ne. Lisäksi pitää kysellä vakuutukset, pitäisi kyllä olla kaikilla kunnossa.
Usein yksityiset pph:t voivat myös jäädä ulos kunnan järkkäämästä kivasta yhteistoiminnasta, kunnalliset kun pääsee osallistumaan kaikenlaiseen, esim. pph-ryhmien yhteisiin jumppiin tms. Toisaalta yksityisillä voi olla suurempi motivaatio hommaan, tekevät sitä kuitenkin enemmän omilla ehdoillaan, saavat valita lapset sopiviksi hoitoryhmään jne. Mutta valitettavasti yksityisissä on myös niitä jotka tekee sitä pakkopullana saadakseen olla kotona - tsekkaa vähän motivaatiota.
Meidän yks. pph on aivan ihana ja koulutettu ihminen, entinen tarhantäti, joka haluaa olla kotona kunnes omat lapset ovat koulussa. Tekevät kovasti retkiä ja puuhailevat kaikkea mukavaa, paljon myös yhdessä alueen muiden pph-ryhmien kanssa. Kannattaa kysellä vähän päivä- ja viikkorytmistäkin, jos mukana on joku eskarilainen, se sanelee usein menoja, jos pitää noutaa eskarista iltapäivällä.