Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asenne luonnonsuojelulakiin radikaalisti muuttunut 1970-luvulta!!!!!!

Vierailija
23.08.2024 |

2024 : olen vankilassa 4 vuotta, ajoin metsätyökoneella joen yli ja tapoin 100 raakkua. Työ meni, perhe meni, metsätyökone meni ja sakkoa tuli 500 000 e.

1977: Olen metsähallinnon johtaja, keksittiin Penan kanssa siinä että mennään työkoneilla tuosta

joen läpi ja tehdään tätä 40 vuotta, ei tähän kukaan puutu ja muutama uhanalainen lohi tai raakku siinä menee, mutta ei kukaan huomaa ja sain ylennyksen heti metsätyökonekuljettajasta firman johtoon. #Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professorin Matti Tolvasen mukaan tapauksessa sovelletaan myös yhteisösakkoa, jota voidaan tuomita 850 000 euroon saakka yritykselle, joka on ollut vastuussa teosta.

Lisäksi törkeästä luonnonsuojelurikoksesta tekijälle on tiedossa vankeutta neljästä kuukaudesta neljään vuoteen. Konkreettinen, henkilökohtainen rikosvastuu riippuu siitä, miten pitkälle vastuu kohdistuu yrityksessä.

 

 

--

 

Kaupungit ja voimalayhtiöt pitäisi saattaa vastuuseen ja oikeuteen siitä, ettei lohiportaita rakenneta itämeren lohia varten!

Vierailija

23.08.2024 | 09:30

100 raakkua kuoli mutta kuka välittää lohista? ei kukaan, tuhannet lohet jäävät lisäntymättä ja isoja lohia ei ole enää joissa ja järvissä koska vapaamuurariveljet ja vihreät ovat lahjoneet toisensa ettei lakia lohiportaiden rakentamisesta ole tehty 50 vuoteen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kolme