kelan korvaus erityiskorvikkeista maitoallergikolle?
hei kaikki,
yritin etsiä kelan sivuilta tietoa erityiskorvikkeiden korvaamisesta mutta ei sattunut silmään. osaisikohan täällä joku auttaa, joko tiedolla tai oikeaan nettiosoitteeseen ohjaamalla.
olen 6kk suolisto-oireisen maitoallergikon äiti. toistaiseksi mennään pelkällä tissimaidolla, mutta jossain vaiheessa tai viimeistään 1-vuotiaana ajattelin kokeilla jotain korvikettakin.
tietääkö joku, mihin ikään mennessä pitää käydä se paperisota kelan kanssa, että on oikeutettu saamaan korvausta erityiskorvikkeista? sen tiedän, että nykyään pitää olla kaikki soijat ja muut sortit kokeiltuna ennenkuin korvaavat kalleinta korviketta.
kysyn ikää siksi, että asutaan ulkomailla eikä olla tulossa ennen kesää suomeen. joululomalla käytiin suomessa allergialääkärissä, joka ohjeisti tekemään maitoaltistuksen rintamaidon kautta. vasta kesällä päästäisiin siis " oikeaan" maitoaltistukseen.
tästä taisi tulla vähän sekava viesti mutta toivottavasti joku osaa auttaa!
Kommentit (2)
maitoallergian vuoksi määrätyt erikoiskorvikkeet todellakin vasta maitoaltistuskokeen jälkeen. Ja minä olen käsittänyt että se pitää olla tehty lääkärillä, kotona itse tehty ei käy.
1-vuotias maitoallergikko voi jo alkaa käyttämään ruokakaupasta ostettavia riisi- tai kauramaitoa (ellei sitten ole niillekin allerginen), joten varmaankin sitä ennen täytyy olla altistuskoe tehty ja paperit kelaan vietynä.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/080304091438LK?openDocument
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/alias/laake505
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/alias/laake506