Vero mätkyt, palkanlaskijan moka?
Mulle oli tullut viime vuoden tuloista tonnin mätkyt. Meillä vaihtui 2023 kesällä palkanmaksu firma ja ensimmäiseen palkkalaskelmaan oli merkattu verokortin tulot vaan n. 1000 euroa vaikka verokortilla oli tuloja jo yli 10 000€.
Seurailin sit tietenkin seuraavista palkkalaskelmista verokortin tuloja enkä tajunnut että siinä oli tapahtunut tuo moka. Uuden palkkalaskelman mukaan tuloraja ei ikinä ylittynyt mutta todellisuudessa meni reilusti yli.
Onko tapahtunut siis palkanlaskijan moka vai oma moka? Täytyykö nuo mätkyt maksaa vai mitä teen asialle?
Kommentit (8)
Tottakai sinä maksat, sinä olet saanut ylimääräistä rahaa käytöösi joka olisi kuulunut valtiolle. Nyt sinun pitää palauttaa tuo valtiolta pimittämäsi summa, ihan oikein tuo menee. Sinä olet vastuussa veroistasi, ei kukaan muu. Sama juttu yrittäjillä, harva tajuaa verotuksesta, siksi he käyttävät tilitoimistoa. Vaikka tilitoimisto tekisi virheen, yrittäjä vastaa veroistaan.
Ole onnellinen, olet saanut vuodeksi valtiolta matalakorkoista lainaa. Nyt pitää maksaa tuo valtiolle takaisin.
Tietysti ne pitää maksaa. Palkanlaskija on kyllä mokannut, mutta ei se vapauta verovelvollisuudesta.
Kyllä se on ihan sun omalla vastuulla seurata vuoden tulot.
Niin palkanlaskijan kuin sinunkin mokasi. Sinun kuuluu tarkistaa palkkalaskelmasi, että se on oikein.
Ja joudut ne verot maksamaan.
joo kiitos kiitos! Maksettu on. Oon veroasioista vaan aivan pihalla niin varmistelin
Aika sekava sepustus, huomasit eron ja seurasit palkkalaskelmaa, mutta et kuitenkaan tajunnut?
Meillä myös aikoinaan vaihtui palkanlaskutoimisto kesken vuoden ja kävi samoin, että tuloseuranta alkoi nollasta.
Toki tämän itse huomasin ja seurasin tilannetta loppuvuoden, että onko tarvetta nostaa tulorajaa.
No tietenkin ne pitää maksaa 😄