Miten sais ruokalaskua pienennettyä?
Laskin nyt, niin 5.1 - 6.2 On ruokakauppaan mennyt 500e!!! Meillä 2 aik. ja 2 lasta, josta toinen vauva ja syö korvikkeita...
No HUH!!!
Mites saisin pienennettyä ruokalaskua?
Kommentit (23)
eikun mullakin on sama ongelma,olen siis jäävi neuvomaan.
kuitteja läpi ja viivaa yliviivaustussilla turhat ostokset... Me ainakin huomattiin ostavamme joka kauppareissulla 1-3 " kokeillaankos tätä" -juttua, tyyliin uusi karkki tai suklaa yms. jota ei todellakaan tarvitsisi. Noista kertyy äkkiä isoja summia!
Kannattaa myös suunnitella esim. viikon ruokalista etukäteen ja suosia terveellisiä perusruokia. Mun mielestä noi teidän ruokakulut nyt ei kuitenkaan ollut niiiiin hirveän isot, kyllä se maksaa jos tervellisesti koittaa syödä.
Rasvaton maustamaton jogurttipurkki 0,5l maksaa 2,5e! Sillä rahalla sais jo 2l maustettua jogurttia, mutta mun mielestä ne on kauhean makeita :)
Mutta nyt tosiaan päätin, että käyn kerran viikossa. Kirjoitan kauppalistan ja ostan pakkaseen kasviksia yms. Ja kotimaiset tomaatit yms. vaihdan ulkolaisiin, siinäkin säästää ;)
Ja sitten vielä valitetaan, kun kansa on niin sairasta.... Ei se pelkkä ylipaino ole ongelma, moni sairaus jäisi sairastamatta, jos kansa olisi hyvässä ravitsemuksessa...
(vähemmän kemikaaleja), vaikka muuten koitetaankin tarkkoja olla ruokalaskun kanssa.
- Käy vain kerran-pari kaupassa viikossa ja suunnittele aina ostokset listalle
- tee kotiruokaa perusaineksista
- listaa tehdessä mieti koko viikon ruoat ja hyödynnä tarjoukset
- säilytä kuitit ja käy ne läpi pitemmällä aikavälillä -> huomaat mikä on turhaa
- tee hintavertailu eri kauppojen välillä ostamalla samat tai vastaavat tuotteet eri kaupoista
- osta talvella ehdottomasti pakasteita tuoreiden vihannesten sijaan, katso kilohintaa
vihanneksia, jos ei ole, jääköön ostamatta.
Salaatinlehti:
Rasvaton maustamaton jogurttipurkki 0,5l maksaa 2,5e! Sillä rahalla sais jo 2l maustettua jogurttia, mutta mun mielestä ne on kauhean makeita :)
Tähän semmoinen vinkki, että jätä jugurtit sinne kauppaan ja tee ite rahkaa, vispipuuroa tai vaikka kiisseliä. Saat just oman makusi mukaista (mäkään en oikein tykkää liian makeesta) ja tulee halvemmaksi.
En pääse heti aamulla kauppaan enkä illalla. Kun päivällä menee, ni ei siel enää mitään tarjoustuotteita oo :(
Tilalle porkkanaraastetta (mehusta appelsiinimehulla), kaaliraastetta ym. Sosekeitot juureksista ovat hyviä ja halpoja. Tee itse sämpylät. Herkuksi lettua ja pannaria.
puolen litran purkki maustamatonta jugurttia maksaa 2,5 e?!?! S-marketissa maustamaton puolen litran jugurtti (RAinbow) maksaa muistaakseni 0,69 tai 0,79e.
-valitse kaupan omia merkkejä (pirkka, daily, eldorado jne)
-mahdollisimman vähän valmisruokia/eineksiä. Pihi tekee itse.
- keitot (voi mennä 3 päivänä, jos omistaa riittävän ison kattilan!)
- kiusaukset
- makaronilaatikko
- lasagne
- 5l kattilallinen broilerpekonipastaa (meillä syödään 3 päivää ja mies ottaa vielä satsin evääksi)
- kaikki kastikkeet menee pari päivää: n. 500g lihaa esim. palapaistia pieneksi pilkottuna, 1,5 litraa vettä, suurus, riittää hyvin 4 hlö.
Kannattaa muutenkin kaikki laittaa pieneksi, sillä silloin sitä riittää enemmän! Esim. meillä kun teen nakkikastiketta, leikkaan aina nakit ensin puoliksi ja vielä puoliksi pituussuunnassa siis ja siitä sitten kuutioksi eli tulee todella pientä. Jos taas leikkaan suoraa siivuksi, mies ja lapset kaivavat vain nakkeja, eivät ota kastiketta ja siten sitä lihaa on seuraavana päivänä niin vähän. Mutta kun se on pienenä, se on riittoisampaa, kun sitä ei tarvitse mistään kaivaa!
Kaikenlaiset kuivatut pavut ja linssit on suht halpaa esim. lihaan verrattuna, mutta terveellistä. (Täytyy liottaa etukäteen ja keittää pitkään, mutta jos tekee ison satsin kerralla niin voi pakastaa keitettynä.)
taloustavaroihin. Meillä menee 600 euroa, tosin meitä on 2 aikuista, 2 kouluikäistä ja vauva. vaippojen osuus vain noin 10 euroa koska käytämme myös kestovaippoja. vauva täysimetyksellä. Eli 4 henkilölle ruoka vaan maksaa! Talvella hyvät kasvikset on kalliita, samoin kala ja vähärasvainen liha.
Ei ihme että esim. KESKO tekee voittoa, kun ruoan hinta vaan nousee (tosin ihan hyvä juttu sillä omistan joitakin keskon osakkeita...)
Osa terveellisistä elintarvikkeista vaan maksaa enemmän, esim. juuri tuo maustamaton jogurtti. Vaikka peruna ja pasta olisivat halpoja, ei niitä kannata syödä juuri lainkaan. No, halpaa on kuitenkin kasvishernekeitto ja monet juurekset tai vihannekset pakastealtaassa. Sei on halpaa myös, eikä pakastelohikaan paljon maksa. Kananmunia saa myös halvalla.
Onko se suomalaista vai ulkomaista?
Yksi asia, missä säästää, on se, että korvaa jauhelihan joskus soijarouheella. Eroa tuskin kovin helposti huomaa esim. makaronilaatikossa. Se on suhteellisen halpaa ja kuivatuotteena sitä on helposti kaapissa, vaikkei olisikaan käynyt kaupassa vähään aikaan. Terveellistäkin on! Meillä käytetään paljon. Sopii myös esim. kastikkeisiin ja keittoihin mainiosti. Monen päivän hyvän keiton saa perunasta, pakastevihanneksista, porkkanasta, soijarouheesta ja hyvistä mausteista.
Yritän aina ostaa suhteellisen edullista ruokaa, mutta haluan suosia suomalaisia elintarvikkeita ulkomaalaisten sijaan. Minusta ei ole järkeä raahata tänne asti muualta, jos täälläkin valmistetaan jotain asiaa... Toinen syy on se, että ainakin ajattelen suomalaisen ruoan olevan monesti puhtaampaa. Jogurtti on kyllä usein kallista, mutta syön sitä silti, koska en juo maitoa ja haluan jostain kalsiumia.
vaan leipoa itse. Mä teen tavallisista hiivaleipäjauhoista, ja saa silti vaihtelua kun laittaa mausteeksi milloin oliiveja ja milloin pellavansiemeniä, tai leseitä.
on simppeli mutta erittäin käytännölllinen apuväline.
Tehkää jääkaapin oveen lista johon lisätään ruokatarvikkeet jotka ovat loppumassa. Kaupasta ei oteta mukaan mitään mitä listalle ei ole merkattu.
Kun ostatte tuotteen X, katsokaa onko se kohtuuhintainen muiden valmistajien samaan tuotteeseen verrattuna. Itse ostamme aina halvinta tai toiseksi halvinta kunhan on kotimaista.
Esim. Rainbow-tuotteista osassa lukee vaikkapa " valmistaja Saarioinen" tai muu tuttu kotimainen merkki jonka käärepaperissa hinta on paljon korkeampi vaikka tuote on sama.
-Keskitimme ostokset yhteen isoon S-ryhmän kauppaan
-Pääasiassa kerta viikossa kaupassa ja lapun kanssa
-Hyödynnetään tarjoukset ja ostetaan pakastimeen
-tehdään viikolla keittoja, joita voi syödä pari päivääkin
-leivon sämpylöitä ja vierasvaroiksi pullaa ja piirakoita