Millainen hyvä parisuhde/seksielämä? Aika hyvä jos tämmöiset asiat saa toimimaan.
Millainen hyvä parisuhde/seksielämä? Aika hyvä jos tämmöiset asiat saa toimimaan.
https://www.vauva.fi/keskustelu/5531305/millainen-hyva-parisuhdeseksiel…
Vierailija kirjoitti: Hyvässä parisuhteessa ei ole henkistä eikä fyysistä väkivaltaa. Toiseen voi luottaa 100%:sti. Rehellisyys ja uskollisuus on välttämätöntä. Elämänhallinta pitää olla molemmilla kunnossa ja talous ainakin siedettävä. Mitä tulee dynamiikkaan niin parisuhteessa pitää kommunikointi toimia, rakkaus, kipinä, fyysinen hellittely, seksi, välittämisen osoitus fyysisin teon ja sanoin(suudelma mm.) Myös menneisyyden taakka olisi hyvä olla selvillä sekä tietää/tuntea kuka itse on. Näillä pääsee aika pitkälle.
Aika paljon vaadittu, mutta kun löytyy se todella helmi oikea niin nämä on mahdollista.
****
Kuulostaa kyllä oikealta. Että saitkin näin paljon mahtumaan lyhyeen tekstiin.
Kommentit (6)
Minusta nuo kuulostavat itsesään selviltä asioilta. En minä olisi parisuhteessa joka olisi jotain muuta kuin tuo.
Tietysti olisi hyvä saada noi toimimaan mutta kaikki ei saa ja siihen on tyytyminen.
Ongelma taitaa olla siinä, että monet menevät parisuhteeseen sokkona, kunnolla tutustumatta toiseen. Silloin suhteen pohja perustuu johonkin fantasiaan ja kun kuherruskuukausi on ohi ja herää todellisuuteen, uskaltaa katsoa totuutta silmiin, tulee vaikeuksia ja usein suhde on ohi.
Toivottavasti ei pari ole ehtinyt hankkia lapsia. Moni suhde on tarkoitettukin loppumaan, harva suhde on kestävällä pohjalla.
Emme voi muuttaa toisen käytöstä, mutta voimme muuttaa omia askeleitamme toimimattomassa suhdedynamiikassa
Eiköhän meistä jokainen tiedä, että on aina helpompaa toivoa, että toinen vaan muuttuisi. Sitten oma olo helpottaisi. Ja voi hyvin olla, että helpottaisikin! Mutta elämä harvoin toimii niin.Ihmissuhteiden vuorovaikutus voi aktivoida jotakin alitajuisia asetelmia, roolituksia ja ei ole aina ollenkaan helppoa nähdä sitä, miten itse tanssii suhde dynamiikassa mukana.
Hyvän parisuhteen ja seksielämän perusta on luottamus, itsensä ja toisen kunnioittaminen.
Jos ei voi luottaa, ei voi olla rentoutunut, eikä voi olla hyvää pari- tai seksisuhdetta, koska ilman luottamusta ei se toinen ole edes seksuaalisesti haluttava.
Toinen: avoin ja läpinäkyvä kommunikointi. Kaikesta, ihan kaikesta voi kertoa toiselle, kertoa omista tuntemuksista ja kokemuksista suhteessa kaiken puolin kunnioittavasti ja rakastavasti. Ei kyse ole siitä mistä puhuu vain miten puhuu.
Viestintätaitoja voi opetella, kuten kaikkia muitakin suhdetaitoja.
Kun puhuu omasta kokemuksestaan ja omista tunteistaan, ei syytä, valita tai arvostele.
Kunnioitus, rakkaus, hellyys, anteeksianto ja viestintä.