Norwegianin matkustamohenkilökunta meni paniikkiin turbulenssin takia
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/274c97d0-cde5-4c35-8b4c-65af6258804c
Miten voi olla mahdollista? Matkustamohenkilökunta on koulutettu toimimaan hätätilanteessa ja heidät on valittu koulutukseen tuhansien hakijoiden joukosta. Lentoemot itsekin väittävät, että eivät ole mitään tarjoilijoita, vaan heidät on kuulemma koulutettu toimimaan hätätilanteessa. Eipä siltä vaikuta.
Kommentit (10)
Joku satusetä liioitellut et saadaan mehevä juttu.
"Loukkaantuneet henkilökunnan jäsenet menivät Jarin mukaan paniikkiin."
--> Jutussa ei ole mitään puhetta siitä, että koko matkustamohenkilökunta olisi mennyt paniikkiin, vain nämä kaksi loukkaantutta.
Ihmiset uskoi kaiken mitä iltapas kat kirjottaa. Matkustajat ottaa rahan toivossa yhteyttä iltikseen sit täällä kauhistellaan
Pilotti matkustamossa turbulerssissä
Niin jutussa luki että nämä kaksi jotka paiskautuivat kattoon ja joista toinen vietiin ambulanssilla pois, menivät paniikkiin mitä se sitten tarkoittaakaan. On kai aika luonnollista että jos loukkaannut tuollaisessa tilanteessa, et pysy viilipyttymäisenä?
Miten lentokapteenin tilassa kävi? Oliko kukaan kapteenin apuna tai vierellä. Mitä jos olisi tajunta mennyt, onneksi ei. Silloin jonkun toisen pitäisi ohjata konetta, ohjeet tai autopilotti. Vai selviääkö nämä yleensä ilman muiden sohellusta.
Vierailija kirjoitti:
Niin jutussa luki että nämä kaksi jotka paiskautuivat kattoon ja joista toinen vietiin ambulanssilla pois, menivät paniikkiin mitä se sitten tarkoittaakaan. On kai aika luonnollista että jos loukkaannut tuollaisessa tilanteessa, et pysy viilipyttymäisenä?
Varmaa sitä että henkilökunta ei saa valittaa kivusta. Vaan pitää olla koko lennon ajan kävellä murtuneet jalan kanssa ja palvella minäminä-matkustajia.
Monelta menee hermot jos vähän näkyy verta, ja luulen näin käyneen loukkaantuneiden kohdalla. Jos siinä on avomurtumaa niin harva meistä ihan tyynenä siinä pysyisi.
Lentokoneessa kannattaa ihan lähtökohtaisesti pitää se vyö kiinni kun istuu. Olen itse ollut turbulenssissa, jossa ihmiset menivät kuin räsynuket. Jos siinä vaiheessa olisi joku lapsi juossut pitkin käytävää, tuskin olisi hengissä. Turbulenssi tulee yllättäen. Siksi se on vaarallinen.
Norwegian 🤭