Inhottava tämä sää nyt!
Päätä särkee kun koko ajan sataa ja on matalapaine ja ylettömän kostea ja nihkeä ilma. Se kuiva hellekuumuus oli helpompi kestää. Ihan rintaa alkaa puristaa kun tuntuu, ettei saa raikasta ilmaa vaikka kaikki ikkunat on auki.
Kommentit (14)
Puolipilvinen sää, eilen oltiin iltapäivä maalla, tuli lyhyt ukonilma ja kova sade, kaverien kanssa soiteltu niin jokaisen alueilla erilainen sää, niin 15 km välimatkat.
Meillä onneksi se kostea hellekuumuus loppui viikko sitten. Melko lähellä Jyväskylää asun.
Nyt on ollut kuurosateita tällä viikolla, mutta eilen ja tänään ei ole satanut tässä taas ollenkaan, vaikka lähellä sadealueita onkin mennyt.
Helsingin seudulla ei ole viikkokausiin ollut kuivaa hellekuumuutta. Olisikin! On joko kuumaa ja kosteaa tai vähän viileämpää, kosteaa ja nihkeää. Todellakin ottaa päähän (kuvaannollisesti ja kirjaimellisesti) jatkuva matalapaine!
Vierailija kirjoitti:
Helsingin seudulla ei ole viikkokausiin ollut kuivaa hellekuumuutta. Olisikin! On joko kuumaa ja kosteaa tai vähän viileämpää, kosteaa ja nihkeää. Todellakin ottaa päähän (kuvaannollisesti ja kirjaimellisesti) jatkuva matalapaine!
Tätä oon ite kironnu joka päivä. Ihan sama mikä sää mut koko aika niin nihkeetä.
Vilustuin pahasti viime viikon sadekauden aikana. Yöllä oli 12 astetta, päivällä 15. Vieläkin sairaana. Ja sade jatkuu.
Kahden jyrähdyksen ukkonen kävi kääntymässä.
Pirkanmaalla myös kuurosateita ja inhottavan nihkeä kostea ilma, ei yhtään sellainen raikas. Kuiva hellekuumuus on tätä kosteutta siedettävämpi.
Juu, ei tarvitse ulkona ihmeitä tehdä, kun on pää ihan hiestä märkänä. Vaikka ei edes ole mitään hellettä. Rasittavaa.
Todella epvakaista, ei ihan tavallista kuurottelua.
Siitäkö se johtuukin? En tajunnut. Kiitos aloituksesta.
Mikä muuten on normaali ilmankosteus sisällä?
Ja väsyttää. Mietin että tuliko flunssa mutta se taitaa olla vain tämä sää. Espoo.
Pyykitkään eivät kuivu, kun on niin kosteata.
Täällä on aurinkoinen sää ja erittäin kesäinen