Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljon maksaa koiran ohutneulanäyte? Otetaanko se rasvapatti/patti tutkimuksissa aina?

Vierailija
03.08.2024 |

Koiralla patti vatsassa. Mietin pitäisikö sitä näyttää lääkärille. 

Miyähän toimenpiteitä lääkärissä tehdään ja paljonko ne kustantaa.

Ja ei, raha ei ole ratkaiseva tekijä siinä vienkö koiran lääkäriin vai ei. Koira tutkitaan ja hoidetaan tarvittaessa ilman muuta. 

Minua nyt vaan kiinnostaa ennalta tietää mitä tämmöinen voisi maksaa.

Ylipäätään olen ihminen joka haluaa tietää asiat ennalta silloin kun se on mahdollista jotta voin varautua.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti se voidaan myös ultrata.

Vierailija
2/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei. Kiitos. Pitää ensi viikolla soitella eläinlääkäriin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurimmalla osalla eläinlääkäriasemista lukee hinnasto hyvin heidän nettisivullaan. 

Vierailija
4/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää tutkia.

Ajattelin, jos joku olisi vasta käynyt vastaavassa tutkimuksessa ja olisi osannut vähän vinkata hintaa.

Vierailija
5/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli koiralla silmän sivussa patti. Sen lähetettäminen tutkittavaksi maksoi 100€. En muista koko käynnin hintaa mutta sen muistan että patin tutkiminen oli satasen.

6/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä hintaa, mutta kannattaa leikkauttaa heti saman tien. Muuttuvat poikkeuksetta syöväksi. Varsinkin, jos mahan tuenoilla tai nisissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vein koiran patin vuoksi eläinlääkäriin. Vähän aikaa jalassa ollutta pattia tutkittuaan eläinääkäri totesi kyseessä olevan vaaraton rasvapatti.  EL puristaessa patin sisältä tuli pehmeää rasvaa. Sen jälkeen alettiinkin ehdottamaan  leikkausaikaa. Hinta-arvio yli 500e. En varannut aikaa. Käytin maalaisjärkeä. Otin koiran alas tutkimuspöydältä ja vein sen kotiin. Puristin rasvapatin tyhjäksi aivan samalla tavalla kuin eläinlääkärikin vastaanotollaan teki. Koira tuskin huomasi koko toimenpidettä. Muutamassa päivässä patti oli parantunut. Jäin miettimään vaikuttiko tieto koiran vakuutuksesta leikkausehdotukseen. Olisiko leikkausta ehdotettu yhtä heppoisin perustein jos vakuutusta ei olisi ollut? Kannattaa olla tarkkana. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä yhdeksän