Kuinka nopeasti yleensä työhakemukseen vastataan, jos on kiinnostusta?
Eilen lähetin työhakemuksen, mutta mitään vastausta ei ole vielä kuulunut. Maltan toki odottaa ens viikon alkuun, mutta sitten kyllä en odota enää.
Kuinka nopeesti noihin yleenäs reagoidaan, jos työnantjalla on kiinnostusta?
Kommentit (10)
Työhakemuksissa on viimeinen hakupäivä. Tämän jalkeen tulee ilmoitus, ettei sinua tällä kertaa valittu. Amen.
Riippuu siitä kuinka nopeasti näillä on tarve saada uutta porukkaa
Minuun otettiin yhteyttä puolen vuoden päästä. Yhden kerran oli jo tullut viesti että ei valittu, mutta hakivatkin uudelleen. Sain paikan :)
Ei ole olemassa yksiselitteisestä vastausta. Olen saanut puhelun ja työtarjouksen samana päivänä hakemuksen lähettämisestä, ja toisaalta olen myöskin saanut yhteydenoton vasta lähes 2 viikkoa hakemuksestani. Tässäkin tapauksessa sain kyseisen työpaikan, vaikka hakemuksen lähetin viimeisen hakupäivän iltana.
Heti. Mä soitin kesken opintojen potentiaalisen työpaikan hr-tyypille. Ehdin sanoa nimeni ja koulutukseni, kun hän kiljaisi: "sä tuut meille!" Kymmenen sekuntia siis ehdittiin diskuteerata ennen rekrytointipäätöstä. Tämä tarina on tosi.
Jos määräaika haussa niin oman kokemuksen perusteella yleensä 1-2 viikkoa sen jälkeen kun hakuaika umpeutuu. Haussa, jossa paikka täytetään sopivan henkilön löydyttyä, yleensä parin päivän sisällä tulee joku yhteydenotto jos hakemus kiinnostaa. Nyt on kesäloma-aika, joten voi olla että rekryporukka palaa lomilta vasta elokuun alussa.
Jo ennen kuin hakemus on saapunut perille.
Heh, joskus menee viikkoja. Eikä se tarkoita että ei olisi kiinnostusta.
2-3 päivässä jos eivät soittele niin sitten ei saa töitä.
seuraavana päivänä