Teleoperaattori ulkoisti puhelinpalvelun Romaniaan: Nainen kuoli!
Onnettomuudessa nainen sai surmansa, kun operaattoriyhtiön omistaman GSM-tukiaseman linkkimasto kaatui myrskyssä tämän päälle. Otkesin mukaan järjestäjät tekivät päätöksen tukiaseman maston laskemisesta noin tuntia ennen onnettomuutta, mutta tukiaseman lähettimet olisi pitänyt ensiksi kytkeä pois päältä.
Otkesin mukaan järjestäjillä oli valmiudet maston laskemiseen, mutta operaattorin toimittamaan lukittuun tukiasemakonttiin ei ollut pääsyä.
Lupa maston laskemiseen olisi pitänyt saada tukiaseman omistaneelta operaattoriyhtiöltä, mutta yrityksen asiakaspalvelusta ei tavoitettu ketään onnettomuutta edeltäneen tunnin aikana. Operaattori on ostanut asiakaspalvelun toiselta yritykseltä ja se toimii Romaniasta käsin, raportissa kirjoitetaan.
https://www.sss.fi/2024/07/otkes-suviseurojen-mastoa-yritettiin-laskea-…
Tähän se huutava työvoimapula johtaa: ulkomaille ulkoistetut palvelut eivät toimi Suomen virka-aikojen mukaisesti, varsinkaan viikonloppuisin.