Mihin kaikkeen suomi tuhlaa rahaa?
Kun velkaa otetaan ja mitään lisähyötyä ei saada. Miksi budjetti ylipaisunut ja mihin rahat katoaa?
Kommentit (42)
Sotavarusteluun, eläkkeisiin ja yrityksille.
Ei enää mihinkään. Nyt maksetaan Sannan velkoja.
Hallintarekisteri on siitä kätevä kun sillä saa laillisesti salata omistuksen. Se tekee niinku valtion rahojen siirtämisen omille tileille helpommaksi kertoo nimettömänä pysyvä kokoomuslähde.
Sosiaali ja työttömyystukiin.
Niihin uppoaa rahaa aivan turhaan.
Käytännössä niitä ei tarvitse mihinkään
Eläkkeisiin. Ei kai se tuhlaamista ole, mutta se on kuitenkin mihin raha menee.
Eniten näkyy budjetissa olevan varattu kunnille ja hyvinvointialueille ja kotitalouksille (mukana Kela ja soturahastot). Kun on enemmän ottajia kuin antajia niin suunta on tämä.
Tehottomaan psykoterapiaan. Sitä antavat sosiaalitantat, joilla ei ole riittävää osaamista eri psykologian ilmiöistä. Niinpä kaikille tuupataan samaa terapiaa, vaikka se auttaa vain osaa asiakkaista.
Vierailija kirjoitti:
Ei enää mihinkään. Nyt maksetaan Sannan velkoja.
Sitäkö varten Orpo ja Riikka ottaa lisää velkaa?
HELLsinki vie paljon rahaa, yritykset kaatuu ja asukkaat on käsi ojossa.
Ministereille ja kansanedustajille.
Vierailija kirjoitti:
Ei enää mihinkään. Nyt maksetaan Sannan velkoja.
Miksi valtio maksaa yksityisen velkoja?
Vierailija kirjoitti:
Palkankorotuksiin
Varakkaiden veronalennuksiin.
Vanhuksiin. Niin eläkkeiden kuin terveydenhuollon muodossa.
Pieniin hankintoihin. Niitä ei tarvitse kilpailuttaa, joten meidän pikkuyrityskin laskutti julkisen sektorin meiltä ostamasta palvelusta tuplahinnan, koska työntekijät eivät vaivaudu kilpailuttamaan mitään, vaan ovat vain tyytyväisiä, kun saavat homman hoitoon yhdellä puhelinsoitolla. Yksityiset saavat saman puolta halvemmalla, koska kukaan ei osta ylihinnoiteltua palvelua.
Näitä ilman kilpailutusta tehtäviä pieniä hankintoja tehdään tuhansia joka päivä. Kaikissa ei toki ole ilmaa, sillä dominokeksipaketti maksaa s-kaupasta suunnilleen saman kuin k-kaupasta. Mutta sitten on sitä toista päätäkin, josta itsellänikin on kokemusta.
Vierailija kirjoitti:
Intersektionalliseen feminismiin
Feminismi ja kirjoittamattomat säännöt on kallis harrastus. Menee varmaan suuruusluokkaa 1 miljardi vuodessa siihen harrasteeseen.
Samoin kotimainen lapsikato on osaltaan feminismihumppaa. Tulevat veronmaksajat jäävät feminismin kirjoittamattomien sääntöjen vuoksi syntymättä.
Intersektionalliseen feminismiin