Keinoäly kirjoittaa uutiset
Uudessa palvelussa keinoäly kirjoittaa uutisia. Käyttäjät voivat pyytää uutisia haluamistaan aiheista.
Mitä mieltä?
Kommentit (10)
Vastuullinen Ylehän on tuota käyttänyt jo vuosia ainakin urheilujutuissaan.
Vierailija kirjoitti:
evvk, puppugeneraattoreita oli ennen näitä kielimallejakin
Ymmärtääkseni nyt ei ole kyse puppugeneraattorista, vaan voit pyytää vaikka uutisen Donalt Trumpista.
Ainakin tekee tekstitykset ohjelmiin. Niin paljon on virheitä nykyään.
Sitä ei pitäisi kutsua sanoilla keinoäly tai tekoäly, vaan täsmällisesti tietokoneohjelmisto. Se on tietokoneohjelmisto kuten muutkin ohjelmistot eikä mikään äly.
Tuossa on esimerkki: https://veksi.com/Uutinen.jsp?otsikko=Kim%20Jong%20Unin%20Viimeisimmät%20Saavutukset
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
evvk, puppugeneraattoreita oli ennen näitä kielimallejakin
Ymmärtääkseni nyt ei ole kyse puppugeneraattorista, vaan voit pyytää vaikka uutisen Donalt Trumpista.
Tuo nyt ei ole mikään uutinen vaan generoitua höttöä henkilostä. Kielimallit perustuu todennäköisyyksiin eikä se olisi osannut keksiä tyhjästä esimeriksi tuota salamurhayritystä. Tietysti jos tarkoitat jotain chatgpt:tä hakukoneena niin se voi kirjoittaa joistakin lähteistä saadun uutisen uudelleen jollain tietyllä tyylillä. Tyhjästä se ei voi mitään uutista keksiä.
Käytännössä se siis hakee aiheen mukaisia sisältöjä ilman sen kummempaa asiantuntemusta aiheesta, ja yhdistelee niistä jutun.
Keinoäly ei kirjoita uutisia. Jos juuri nyt tapahtuu jotain, niin ei keinoäly osaa havainnoida tapahtumaa, haastatella ihmisiä ja kirjoittaa uutista. Keinoäly osaa vain yhdistellä netissä jo olemassa olevista sisällöistä juttuja.
evvk, puppugeneraattoreita oli ennen näitä kielimallejakin