Katsoiko kukaan tänään Koti koiralle-ohjelmaa? Mä en oikein ymmärtänyt
sen naisen ideaa, miksi halusi luopua koirastaan. Siis se oli kuitenkin valmis luovuttamaan sen perheeseen, jossa oli 5v tyttö. Eli koira tuli toimeen sen ikäisten lasten kanssa. Heidän 1v:n kanssa ei. Eihän se lapsi enää kauaa ois niin pieni ollu.
Tuntuu vaan julmalta koiran puolesta.
Kommentit (10)
" mutta kun tahtoooo ja on niin söööpö pentukin..." Ja sitten tajutaan vuoden päästä tai parin vuoden päästä että ei tää oikeen oo mun juttu, sehän pissaa ja kakkaa ja siitä on liian paljon riesaa ja vastuuta. Laitetaan koira kiertoon.
No parempi, että hankitaan vastuullisesti uusi koti, kuin että toinen olisi huonossa hoidossa tai heitteillä. Mutta parasta olisi kun koiran hankintaa mietittäisiin kylmäpäisesti ja sitten vasta harkinnan jälkeen tehtäisi päätös. Ja jos koira päädyttäisiin hankkimaan hankittaisiin se vastuulliselta koirankasvattajalta ei miltään koiratehtailijalta, joka tuhannetta kertaa väittää, että sattuipa vahinkopennut ja ne saa pilkkarahalla, jolloin ei mitään tietoa koiran hyvinvoinnista ja tuetaan vain epäilyttävää toimintaa.
koska ei selvästikkään jaksanut alkaa opettamaan koiraa ja lasta tulemaan toimeen. Sai hyvän kodin, jossa ihanat tilat olla.
Tuossa tilanteessa voi joskus vaan paukut kertakaikkiaan loppua kesken.
uuden vastuullisen kodin.
Parempi tosiaan hankkia uusi koti, jos ei pysty tarjoamaan hyvää kotia, mutta oikeesti liian heppoisin ajatuksin koira hankitaan, se ei ole lelu.
Eikö voinut lastansa kasvattaa niin ettei koiraa rääkkää? Ei kai sitten taidot siihen riittäneet. Helpompi antaa koira pois.
Kai sen oli pakko sanoa, että kumpikin koti oli hyvä ihan ohjelman takia.
Kyllä kuule tuon ikäisiä saa olla koko ajan vahtimassa mitä tekevät, kun ymmärrys puuttuu. Ei se ole kasvatuksesta kiinni! Rankaa on aamusta iltaan kytätä ettei lapselle vaan satu mitään koiran kanssa, jää muut hommat tekemättä.
Koirahan se olisi pitänyt saada sietämään pikkulasta, mutta ei taida enää onnistua, joten parempi antaa koira pois hyvään kotiin =)
Juuri tämän vuoksi olikin hyvä että koira pääsi uuteen kotiin, koska tuosta olisi seurannut vain harmia.
Itse olen sitä mieltä että jos ja kun koiraa ollaan ottamassa, hankitaan siitä kaikki mahdollinen tieto, otetaan se ammattitaitoiselta ja kokeneelta kasvattajalta ja muistetaan se että se on ISO VASTUU, joka täytyy hoitaa ja huolehtia loppuun asti.
Liian paljon näkee tapauksia, jossa parin ekan vuoden jälkeen ollaan jo ihan kypsänä siihen ulkoiluttamiseen ja muutenkin hoitamiseen, eikä jakseta kantaa vastuuta.
Mutta onneksi on niitäkin , jotka todella hoitavat rekkujaan ja vaivautuvat kouluttamaan ne;)
opetettua, että eläimiä kohdellaan nätisti. Tämä on oikeastaan ainoa asia jonka lapseltani ehdottomasti vaadin. Jostain syystä tämä oppi on mennyt perille, vaikka muuten ei niin kovin tottelevainen poika vielä olekaan.
kasvaahan se pikkupoika nopeesti ja kyllä se oppii ajan kanssa ymmärtämään ettei koira ole todellakaan lelu... ihme juttu! tais olla joku muu syy luopumiseen... tarvii paljon liikuntaa.. ehkä hei rouva hienohelma jaksanut enää touhuta koiran kans, ku tuli lapsi