Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ajattelette/ mieltä olette 30 v miehen ja 19 v tytön suhteesta????

Vierailija
21.03.2007 |

Kommentit (26)

Vierailija
1/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

19 v. on teini.

Vierailija
2/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta täytyy myöntää että jotain ajatuksia heräisi jos olisi kyse 30 v naisesta ja 19 v pojasta...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olevan tyttöön. Mutta en tosta tilanteesta sen enempää huolissaa olisi, eriasia jos tyttö olisi alaikäinen.

Vierailija
4/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta rakkaus on.. :D



Musta 30 ja 19 on ihan jees!

Vierailija
5/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta riippuu tietty 19-vuotiaan henkisestä iästä aika paljon. Jotkut on vielä ihan teinejä, mutta toiset jo aikuistuneet.

Vierailija
6/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on 11 v ikäeroa.



Olin 20 ku tavattiin. Mies 31

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuori nainen/mies voi ihastua vaikka kuinka paljon vanhempiin, ei siinä mitään. Mutta onko hän kypsä aloittamaan seurustelun itseään huomattavasti vanhemmat kanssa, onkin sitten ihan eri asia. Itse ole pitänyt aikuisuuden rajana vähän yli parikymppistä, 19-vuotias on vielä vasta kasvamassa naiseksi/mieheksi. Sikäli pitäisin tosi arveluttavana sellaista kolmikymppistä miestä/naista, joka kiinnostuisin niin nuoresta seksuaalisessakin mielessä. Vaihtaako nämä myöhemmin taas vielä nuorempiin...? :( Vai ovatko vain tosi epäkypsiä?

Vierailija
8/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen veli on vain vuotta minua nuorempi ja kulki jonkin aikaa parikymppisen tytön kanssa samoista harrastuspiireistä. Sitten se jäi.



Kiva esim. fiilistellä kasarimusiikilla, kun toinen oli silloin vasta parivuotias !



Nykyinen naisystävä on vielä näkemättä, mutta on lähempänä omaa ikäluokkaa, muttei vielä niin vanha, että lapsettomuus uhkaisi iänpuolesta. Toisaalta extremeurheilua piti tässkin harrastaa: puoluekanta taitaa olla vastakkainen, että saas nähdä kauanko tämä kestää...Olisi se mukavaa saada käly, josta saisi ystävän -oli ikä mikä hyvänsä.



Täytyy myöntää, että näin nelikymppisenä on vaikea niellä miehen veljen parikymppistä beibeä. Vaikka mies väittää, että mukavampi olla ihmisen kanssa, jolla on jo suunnilleen saman verran elämänkokemusta.

Voi olla, että toisaalta myös hyvin nuoren naisen on vaikea tulla keski-ikäiseen kaveripiiriin.

Kukin valitsee puolisonsa ensisijaisesti omaksi parikseen, joten muut olkoot hiljaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koskaan tuntenut ikäeroa välillämme.

Vierailija
10/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eri asia olisi jos olisi vailla 15 ja 30 v. Asia ei kuulu meille ulkopuolisille tippaakaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

19-v on vielä kakara verrattuna 3-kymppiseen.

Vierailija
12/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt oltu 8 vuotta yhdessä, kaksi lasta, avioliitto ja yhteinen asuntolaina :-)



Itse ajattelen olleeni 20-vuotiaana sunt kypsä - ehkä hieman kokematon, mutta kypsä ja vastuuntuntoinen kuitenkin. Ikäeron haittapuolena on ehkä se, että tunnen kasvaneeni aikuiseksi nopeammin, mitä olsiin tehnyt, jos olisin seurustellut omanikäiseni kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varasin lapselle 5-vuotisneuvolaa. Hän on edellisen kerran käynyt lääkärineuvolassa 2-vuotiaana eikä ole muutenkaan tavannut lääkäriä. Nyt sain vain pyynnöstä terveydenhoitajalta lääkärineuvolan, vaikka mitään ongelmia ei olekaan.



Eikö " systeemiin" kuulu tarkastus säännöllisesti???

Vierailija
14/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen pitänyt aina itseäni 5-10 vuotta vanhemmista miehistä. Päädyin kuitenkin 26-vuotiaana 17 vuotta vanhemman meihen kanssa naimisiin ja olen olltu tyytyväinen jo seitsemän vuotta. Ikäeroa ei huomaa arjessa. Ongelma se on ainoastaan ihmiseille, jotka eivät tunne meitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


mietityttää, että mikä miehessä on vialla kun ei omanikäisilleen kelpaa

19-v on vielä kakara verrattuna 3-kymppiseen.

Ikä on ensinnäkin vain numeroita. Moni 19-vuotias on esimerkiksi takuulla paljon kypsempi ja aikuismaisempi kuin lukioaikainen ystäväni, joka vielä nyt 30-vuotiaanakin asuu äidin ja isän kanssa, ei ole koskaan ollut töissä muualla kuin isin firmassa kesäisin, iskä ja äiti maksaa laskut, ei ole koskaan seurustellut kenenkään kanssa.

Itse olen aina tykännyt itseäni vanhemmista miehistä. 15-vuotiaana seurustelin 20-vuotiaan kanssa. 21-vuotiaana tapasin ihanan, 38-vuotiaan miehen, jonka kanssa ensin seurustelin ja sittemmin elin avoliitossa 6 vuoden ajan. Nyt olen 30-vuotias, ja korviani myöten rakastunut 42-vuotiaaseen mieheen.

Kyllä minä kelpaisin nuoremmillekin, tiedän sen (ja seurustelinkin itse asiassa hetken aikaa 19-vuotiaan kundin kanssa, sen jälkeen tapailin samanikäistä kuin itse olen), ja joka ikinen kohdalleni osunut vanhempi mies olisi kelvannut myös ikäisilleen, mutta toiset valitsee kumppanin sen perusteella, millainen hän on sisältä ja miten kemiat kohtaavat, toiset tuijottaa syntymävuoteen. Eräs tuttuni tosissaan miettii voiko mennä ulos ihanan miehen kanssa, koska tämä on niin nuori: tuttuni on 29v, mies 27. Huokaus.

Vierailija
16/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt ovat olleen naimisissa pienen ikuisuuden. Olivat alusta saakka ihan tasapainoinen pari sillä nainen oli kieltämättä hieman aikuismaisempi kuin ikä antoi ymmärtääkään ja mies semmoinen urheilullinen nuorukainen. Ei mitään ongelmaa, paitsi lähipiiri tietysti haukkoi happea ensimmäiset 5 vuotta.



Ikäero ei minusta ole mitenkään kauhisteltava mutta toivotaan parasta jatkossakin. Ei välttämättä ole onnistunut asetelma että mies jää eläkkeelle yli 10 vuotta aiemmin kuin vaimo ja on ihan vanha ukko. Lähipiirissä on kanssa yksi vanhempi pari jolla on tuollainen ikäero ja onhan se hieman omaishoitomeininkiä nykyään. Ei se pienempi ikäerokaan mitään tasavertaista vanhuutta takaa, vanhenevathan ihmiset muutenkin ihan eri tahtia.

Vierailija
17/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

moottoripyörä ja käydä tekno-raveissa ja pukeutua lievän homomaisesti -lienee nykymuotia (entinen patakonservatiivi rock-mies).



Hämmästyttävää nähdä tuollainen myllerrys lähisukulaisessa, joka on nuorempana ollut jossain määrin babyface eikä pisimmästä päästä.

Nyt ammatillinen ja taloudellinen asema on hyvä, joten nuoria naisia kaatuu helpommin.



Traumaattinen äitisuhde (yksinhuoltaja-alkoholisti) sekä pettämiseen päättynyt suhde nuoruudenrakastetun kanssa ehkä vaikuttivat myös sitoutumishalukkuuteen aiemmin.







Vierailija
18/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ihan ok.

Vierailija
19/26 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyttö on ihan ok, mutta mies on ehkä hieman.. noh ... arveluttava, kuulin nimittäin hetki sitten että tämän miehen ex- nainen jätti miehen, koska mies jäi kiinni nettipornosta 16- 17 vuotiaiden tyttöjen kanssa ja löysi tietokoneen täynnä teinipornoa.. ja nyt olen alkanut miettimään että mikä onkaan miehen motiivi olla tytön kanssa.



ovat olleet jo pitemmän aikaa yhdessä , mutta hälyytyskellot alkoivat soida kun kuulin tämän ex- suhteen eron syyn.



onko mies rumasti sanottuna nuoren pillun perässä vai häh?



tytön äitikin on tilanteessa huolissaan, mutta minkäs teet kun tyttö on jo täysi- ikäinen.

Vierailija
20/26 |
24.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei haittaa vaikka mies olisi 60 ja nainen 19. Yhteen sopiminen riippuu ihmisten luonteista, elämän katsomuksesta (esim. onko uskossa vai ei), harrastuksista, jne. Miehen tulee kuitenkin aina suhtautua naiseen suojelevasti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi yksi